Co znamená porážka Seattle Sounders Club World Cup pro americký fotbal?

Obránce Seattle Sounders Alex Roldan klesl na trávník s hlavou v dlaních zklamaně poté, co neúmyslně odvrátil volej Mohameda Afsha kolem brankáře Stefana Freie.

Gól připsaný Afsha stačil k tomu, aby Al Ahly vyhrál a viděl, jak postoupí do semifinále mistrovství světa klubů FIFA na náklady Sounders – s přidanou odměnou v zápase proti legendárnímu evropskému šampiónovi Realu Madrid.

Když rozhodčí Anthony Taylor zapískal na závěrečný hvizd, hráči a zaměstnanci na lavičce Al Ahly proudili na hřiště oslavně. Dav vybuchl a nejkoncentrovanější oslavy přicházely od skupiny tvrdých příznivců Ahly za jednou z branek.

Bylo to, jako by se vyhrálo finále poháru, zatímco Roldanova reakce byla, jako by jedna byla ztracena. Mimo evropskou fotbalovou bublinu možná tento turnaj přece jen něco znamená.

Pro Seattle Sounders a pravděpodobně i pro americký fotbal obecně to mělo význam. Klub z Major League Soccer (MLS) psal historii jednoduše tím, že byl na tomto turnaji v Maroku a stal se první tým ze Spojených států hrát na mistrovství světa klubů.

Co tedy případná porážka znamenala, pokud vůbec něco?

Bylo těžké zjistit, jaká očekávání od Seattlu vstoupí do této hry na tak neznámém území.

Na jedné straně síla Al Ahly jako týmu a velikost Al Ahly jako klubu mohly být v některých kvartálech podceněny, i když ne samotnými Sounders.

Ahly se může pochlubit rekordními 42 tituly v egyptské Premier League a rekordními 10 triumfy v CAF [Africké] Lize mistrů. Tento úspěch na domácím i kontinentálním kontinentu je pravděpodobně považuje za jeden z největších a nejlepších týmů v Africe ο největší a nejlepší.

Na druhou stranu, Sounders jsou sami o sobě slušný outfit a nepotřebovali do této hry jít s nějakým pocitem méněcennosti, alespoň co se kvality jejich týmu a hráčů týče.

Seattle to ukázal v prvním poločase v Tangeru, kdy byl lepší z obou stran. To samo o sobě bylo pozitivní a poněkud překvapivé vzhledem k formě, v jaké Egypťané v poslední době byli. Ahly neprohráli od srpna 2022 ve všech soutěžích a za tu dobu vyhráli 18 her a pět remizovali.

Velkých šancí, pokud jde o střely na branku, bylo málo, ale Sounders měli příležitosti k vytvoření otvorů, což vedlo k několika rohům a standardkám. Do konce hry měla strana Briana Schmetzera přestřelili své protivníky Celkem 12-9 a na Ahlyho dva měl šest ran.

Vítězný gól byl pro Sounders stejně nešťastný jako pro Al Ahlyho radostný.

Afsha trefil tyč pokusem z vnějšku a viděl, že se míč nakonec vrátil na jeho nohy po polovičním vyklizení od João Paula. Následný volej Afsha nezasáhl dobře, ale Alex Roldan ve snaze zabránit střele ji odvrátil za Frei.

"Bylo to vyrovnané utkání," řekl Schmetzer. „Myslel jsem si, že týmy jsou v určitých momentech dobré, ale někdy to tak je.

„Udělali jsme jednu malou půlchybu, jednu malou chybu, dáme míč v té části hřiště, trefili břevno, měli jsme šanci to uklidit, padá to k [Afsovi] a on střílí. Alex se to snaží zablokovat a jde to do branky.

"Je to opravdu nešťastné po tom všem úsilí, které hráči vynaložili."

Sounders ukázali, že mohou být na této úrovni konkurenceschopní. Nebyla žádná ostuda jít do týmu Al Ahly, který má na svém kontě druhý nejvíce zápasů v historii tohoto turnaje a v průběhu let porazil týmy jako Club America, Palmeiras a Monterrey.

Některá zrezivělost Sounders v závěrečné třetině plus skutečnost, že inkasovali gól pozdě v zápase, bude způsobena tím, že je to stále jejich příprava na sezónu, ale hry, které vedly k šanci na gól, pocházely od hráčů. čerstvý z lavičky João Paulo a nadějný 19letý záložník Danny Leyva.

I když načasování hry hrálo roli, Schmetzer to nechtěl použít jako omluvu.

"Nevymlouváme se," řekl. "Ve své lize jsou v dobré běžecké formě a jsou téměř uprostřed sezóny, takže to pro ně byla výhoda, ale i my jsme měli určité výhody."

„Myslel jsem, že jsme byli dobře organizovaní a disciplinovaní v momentech. Opět to byl jen ten gól, poslal jsem je skrz a byla to smůla.“

Seattle mohl být kritizován za to, že do 90 minut nešel naplno pro vítězství a posily útočících hráčů přivedl až pozdě ve hře. Schmetzer ve svém pozápasovém rozhovoru naznačil, že doufal v prodloužení.

Přidání Hebera a Fredyho Montera mohlo být efektivnější dříve ve druhém poločase, protože jakmile Ahly skóroval, přivádět je oba v delším čase se zdálo marné.

Bez ohledu na to, že existuje myšlenka, že by Sounders mohli, možná měli mít z této hry něco víc, naznačuje, že oni a další americké kluby mají u tohoto stolu místo v mezikontinentální soutěži, zvláště když Sounders nejsou ani považováni za nejlepší týmy v MLS v tuto chvíli.

Vzhledem k povaze branky a celkové vyrovnanosti hry nemuseli být nutně poraženi v daný den lepším týmem, ale zároveň není žádná ostuda prohrát s obrovským klubem ve formě, jako je např. Al Ahly.

Pro Seattle to byla porážka, ale bylo povzbuzující, že týmy ze Spojených států mohou být konkurenceschopné na této úrovni a na této scéně a možná výkon Sounders dá americkým klubům důvěru v budoucí mezikontinentální soutěže.