Ukrajinský běžec na lyžích měl na olympijských hrách v Pekingu pozitivní test na tři zakázané látky

Ukrajinská běžkyně na lyžích Valentyna Kaminska měla pozitivní test na steroidy a dva stimulanty a stala se tak druhou atletkou na zimních olympijských hrách v Pekingu, která neuspěla v testech na drogy, uvedla ve středu Mezinárodní testovací agentura.

Klíčová fakta

ITA uvedl, že minulý týden odebral Kaminské dopingový vzorek a v úterý obdržel výsledky, že vzorek byl pozitivně testován na stimulanty heptaminol a 5-methylhexan-2-amin a anabolický androgenní steroid, běžný lék zvyšující výkon.

Kaminska, 34, byla informována o výsledku a dočasně pozastavena ze zimních her do vyřešení jejího případu.

Na hrách startovala na třech akcích, mezi ženami obsadila 79. místo Běh na 10 km klasicky v krosu, 70. místo v kvalifikaci ve sprintu žen a pomoc Ukrajině k 18. místu ve štafetě žen na 4×5 km.

Klíčové pozadí

Kaminska závodila za Bělorusko v letech 2014 a 2018. Minulý týden byl íránský alpský lyžař Hossein Saveh-Shemshaki dočasně suspendován po pozitivním testu na anabolický androgenní steroid. Ruská krasobruslařka Kamila Valieva (15) byla dočasně pozastavena ze závodění na hrách poté, co měla pozitivní test na zakázaný lék zvyšující výkonnost ve vzorku odebraném před olympiádou, ale Sportovní arbitrážní soud jí závod povolil.

Tečna

Valieva pomohla týmu Ruského olympijského výboru vyhrát zlato v soutěži družstev v krasobruslení, než se její dopingový případ objevil. Její tým si mohl ponechat medaile, protože Valijevův dopingový test byl ze vzorku odebraného před olympiádou. Valieva se brzy ujala vedení v úterní ženské soutěži jednotlivců a ve čtvrtek bude bojovat o zlato ve volném bruslení. Nicméně, i když Valieva získá medaili ve volném bruslení, nebude jí udělena medaile, dokud nebude zbavena dopingového případu.

Další čtení

Ukrajinská běžkyně na lyžích Kaminská suspendována po pozitivním testu na drogy (Reuters)

Alpské lyžování - Írán Saveh-Shemshaki suspendován po pozitivním dopingovém testu (Reuters)

Ruská bruslařka Kamila Valieva měla údajně pozitivní test na 3 léky na srdce (Forbes)