Historická sezóna Tulane završila největší obraty FBS v roce 2022

Před příchodem Willie Fritz v roce 2016 měl Tulane naposledy po sobě jdoucí vítězné sezóny v letech 1997 a 1998 se Shaunem Kingem jako quarterback.

Pouze jednou se Green Wave objevila v back-to-back bowlingových hrách, a to v letech 1979 a 1980 za Larryho Smithe a Vince Gibsona. Tulane odehrál za posledních pět sezón čtyři bowlingové zápasy, včetně tří po sobě jdoucích od roku 2018 do roku 2020. Prohra s Nevadou ve Famous Idaho Potato Bowl 2020 zabránila třetí vítězné sezóně v řadě, protože Fritzův tým skončil 6-7. .

Zelená vlna zakončila nezapomenutelnou sezónu 2022 nezapomenutelným návratem, když porazila USC v Cotton Bowl. Konečným výsledkem byla známka 12-2, která následovala po kampani 2-10. Žádný tým v poddivizi Football Bowl nikdy nevyhrál o 10 zápasů více než v předchozí sezóně. Při sčítání čísel ve sloupci proher, rozdílu osmi, byl obrat v letošní sezóně devět zápasů.

V čele se Zelenou vlnou jsou zde největší obraty roku 2022.

Tulane 9-Game Turnaround (2021: 2-10/2022: 12-2)

Sezóna 2021 začala složitě, protože Tulane bylo vykořeněno a dva domácí zápasy byly přemístěny kvůli hurikánu Ida. Věci se nelepšily pro tým, který prohrál osm v řadě v jednu chvíli a pětkrát porazil alespoň o 18 bodů.

Zelená vlna více než vynahradila neuspokojivý rok 2021. S mnoha startujícími zpět, včetně quarterbacka Michaela Pratta a runningbacka Tyjae Spearse, odstartovali 3:0, což zahrnovalo vítězství 17:10 v Kansas State, což je nejméně bodů. Wildcats bodovali celou sezónu.

Zelená vlna se trefila do sloupce proher, když propadla na hostující Southern Miss před výhrou 27-24 na zahájení své Americké atletické konference v Houstonu. Tulane srovnal skóre v poslední minutě čtvrté čtvrtiny a vyhrál v prodloužení. Odtamtud se vše odvíjelo pro tým, který vyhrál osm z devíti konferenčních náklonů, včetně mistrovského zápasu nad UCF, který udělil Zelené vlně jedinou konferenční porážku v základní části.

Jako nejvýše umístěný (č. 16) tým ze skupiny pěti v konečném hodnocení CFP postoupil Tulane do New Year's Six bowl a zapsal se do historie v Arlingtonu. Skončili č. 9 v AP.

6.5 TCU (2021: 5-7/2022: 13-2)

Gary Patterson strávil téměř dvě desetiletí vedením Horned Frogs do bezprecedentních výšin, než byl koncem minulé sezóny propuštěn, což byla druhá kampaň programu 5-7 za tři roky. Sonny Dykes se přesunul 40 mil na západ přes Metroplex a nechal SMU, aby převzala vedení v TCU. Nikdo nemohl očekávat, co následovalo: 13-vítězná sezóna a zápas národního mistrovství.

Zatímco Dykes získal svůj podíl na ocenění trenéra roku, Max Duggan byl tváří týmu, který vedl tabulku v základní části. Co je na Dugganově roce zajímavého, je to, že byl ne TCU je začínající quarterback k otevření sezóny. Práce patřila Chandlerovi Morrisovi, který si ve druhé polovině úvodního utkání v Coloradu zranil nohu. Duggan vedl několik bodovacích jízd a pokračoval v sezóně, ve které byl druhý v hlasování o Heismanovi.

Prohra v prodloužení s Kansas State v šampionátu Big 12 nezabránila TCU ve svém prvním vystoupení CFP. Horned Frogs využili chyb při překonávání Michiganu v semifinále před katastrofou proti Georgii v zápase národního mistrovství, což bylo poprvé, kdy se program hrál pro všechny od zisku národního titulu v roce 1938 s vítězem Heismana Davey O'Brienem v rozehrávač. Vítěz Davey O'Brien z roku 2022 jako nejlepší rozehrávač národa? Max Duggan.

6.5 Washington (2021: 4.–8. 2022: 11.–2)

Po sobě jdoucí silniční ztráty v říjnu na UCLA a Arizona State byly jedinými neúspěchy Huskies v první sezóně Kaleba DeBoera v Seattlu. Byla to sezóna, která byla zakončena porážkou Texasu v Alamo Bowl.

Huskyové byli upozorněni v listopadu, když porazili Oregonský stát a Oregon v po sobě jdoucích týdnech. Oba tyto týmy zaznamenaly 10 výherních sezón. Zdravý Michael Penix, který přestoupil z Indiany, byl národním lídrem v celkovém útoku a umístil se na druhém místě v yardech.

Washington, který během virem zničeného roku 2020 odehrál pouze čtyři hry, měl za sebou chaotický rok 2021, který zahrnoval palba trenéra Jimmyho Lakea.

6. Trója (2021: 5.–7. 2022: 12. 2.)

První sezóna Jona Sumralla jako hlavního trenéra zdánlivě nemohla dopadnout lépe. Jako asistent Neala Browna po tři sezóny (2015-17) v Troy se Sumrall vrátil do rodné Alabamy poté, co sloužil jako koordinátor spoluobrany v Kentucky. Naverboval několik zkušených trojských koní, takže měl k dispozici několik známých tváří, se kterými mohl šířit své poselství poté, co program uvízl na pěti vítězstvích v každé z předchozích tří sezón.

Trojané byli schopni dát těžký začátek 1-2, který zahrnoval prohru na Ole Miss a prohru na Appalachian State na Hail Mary, za nimi poměrně rychle. Výhra proti hostujícímu Marshallovi byla prvním z 11 vítězství v řadě. Jednalo se o úsek, který zahrnoval vítězství v šampionátu Sun Belt nad Coastal Carolina a vítězství v Cure Bowlu nad šampionem Conference USA UTSA.

Trojané, kteří vstoupili do letošní sezóny poté, co se umístili pouze jednou, za celý jeden týden v roce 2016, vstoupili do bowlingové sezóny na žebříčku jak v anketách, tak v CFP. V závěrečném průzkumu agentury AP se dostali na 19. místo.

6 USC (2021: 4-8/2022: 11-3)

Trojané se v roce 4 vyšplhali na 8:2021, Clay Helton byl propuštěn po prohře v týdnu 2 se Stanfordem. Pár dní po neúspěchu na konci sezóny v Calu byl Lincoln Riley přivítán v jižní Kalifornii s otevřenou náručí. Přišla řada přestupů, včetně vítěze Heismana Caleba Williamse a držitele ceny Biletnikoff za rok 2021 Jordana Addisona.

Pouze prohra v polovině sezóny v Utahu na poslední chvíli pokazila perfektní regulérní sezónu. Utes se znovu postavili do cesty v mistrovské hře Pac-12, která vyřadila Trojany z CFP. Stále šli do New Year's Six bowl, který, jak se zdálo, zamkli, jen aby vyfoukli pozdní 16bodový náskok na Tulane v Cotton Bowl.

V širším pohledu to byla skvělá sezóna pro program, který vyhrál 11 zápasů poprvé od vítězství 12-1 ve vítězné sezóně Rose Bowl v roce 2008 pod vedením Peta Carrolla.

6 Ohio (2021: 3-9/2022: 10-4)

Příspěvky Franka Solicha k programu nelze přeceňovat a jsou stále cítit. Nejúspěšnější trenér MAC všech dob (115 vítězství) odstoupil v létě 2021, když se ujal ofenzivní koordinátor Tim Albin. Albin poprvé pracoval pod Solichem v Nebrasce před 20 lety, než se znovu sešel v Aténách v roce 2005. Po drsném roce 2021, který zahrnoval tři prohry o tři body nebo méně, Albin dovedl Bobcats k 10 výhrám, aby vyrovnal programový rekord z let 1968 a 2011.

Ohio si muselo vystačit v zápase o titul MAC a Arizona Bowl bez quarterbacka Kurtise Rourkeho, který byl v efektivitě přihrávek šestý v národním měřítku. Po prohře s Toledem v konferenčním šampionátu Bobcats odskočili vítězstvím v prodloužení proti Wyomingu. Bylo to poměrně dramatické zakončení památné sezóny, když Nathaniel Vakos cvičil na 56yardovém hřišti a ve čtvrté čtvrtině zbývaly čtyři sekundy, aby si vynutil prodloužení.