Sixers musí přijít na to, jak maximalizovat Tyrese Maxey

Strážce Philadelphie 76ers Tyrese Maxey začal sezónu 2022-23 NBA vypadat jako jedna z vycházejících mladých hvězd ligy, ale v posledních několika měsících zažil horskou dráhu.

V polovině listopadu Maxey utrpěl zranění nohy, které ho vyřadilo na měsíc a půl. Po svém návratu na konci prosince se krátce propracoval zpět do základní sestavy Sixers, ale hlavní trenér Doc Rivers se ho po šesti zápasech rozhodl přesunout na lavičku a nahradil ho De'Anthony Meltonem. Maxey tam zůstal další měsíc a půl, kromě dvou startů na místě, ve kterých seděl centr All-Star Joel Embiid.

Jeden z těchto startů přišel minulou středu večer proti Miami Heat. Maxey si připsal 27 bodů za střelbu 10 ze 17 (včetně 4 ze 7 z hloubi), sedm asistencí a čtyři doskoky ve vítězství Sixers. O jednu noc později, i když se Embiid vrátil do základní sestavy, šel Rivers s Maxeym přes Melton proti Dallas Mavericks. Maxey tam od té doby zůstal.

Bez ohledu na to, zda Maxey zůstane v základní sestavě, nebo se přesune zpět na lavičku, naděje šampionátu Sixers v této sezóně spočívají na tom, jak nejlépe jej optimalizovat.

Maxey začal před zraněním žhavě, průměrně 22.9 bodu, 4.4 asistence, 3.5 doskoku a 2.9 trojky za 36.4 minuty na zápas, přičemž střílel 46.2 procenta celkově a 42.2 procenta z hloubi. Po přesunu na lavičku klesl na 17.4 bodu, 2.9 asistence, 2.5 doskoku a 1.9 trojky za 30.1 minuty na zápas, přičemž střílel 45.3 procenta celkově a 37.0 procenta z hloubi.

Před přestávkou v All-Star Maxey přiznal novinářům, že adaptace na svou novou roli byl duševní boj.

"Měl jsem těžký minulý týden, člověče," řekl Maxey. „Jen drsný a mentálně, nehrál jsem dobře. Včera jsem asi hodinu a půl mluvil s rodiči a dostal jsem ze sebe všechny emoce, které jsem potřeboval dostat ven. Řekl jsem Coach Doc, řekl jsem [asistentovi trenéra] Samovi [Cassellovi], že jsem člověk a musím to dát najevo. Jakmile jsem to vypustil, řekl jsem mu, že po zbytek tohoto roku budu nejlepší verzí Tyrese, jakou můžu být."

Kromě mentálních překážek přizpůsobení se nové roli za chodu se Maxey také musel vrátit zpět do role primárního tvůrce, když přišel z lavičky. V minulé sezóně před Hardenovým příchodem zastával tuto roli pro Sixers, ale to, že byl z velké části připoután k minutám Embiidu, pomohlo zmírnit část této zátěže.

Tento rok se Sixerové pokusili, aby Maxey nesl rezervní těžké jednotky, aby Harden a Embiid zůstali co nejvíce pohromadě. Byli však překonáni 0.4 body na 100 majetku s Maxeym na podlaze a Embiidem a Hardenem mimo, což naznačuje, že by v této strategii neměli pokračovat, když se bude hrát play-off.

Teoreticky, když Maxey sestoupí z lavičky, měl by mu dát v každém zápase pár minut, kdy může být hlavním ofenzivním středobodem. Pro Sixers by však mohl mít ještě větší hodnotu jako sekundární možnost vedle Embiida a Hardena, který posouvá obranu za bod zlomu.

Když Maxey hraje s Embiidem, Hardenem, PJ Tuckerem a Tobiasem Harrisem, Sixers překonávají soupeře tím, 16.7 body na 100 majetku. V útoku dosahují průměrně spalujících 125.7 bodů na 100 držení a v obraně povolují pouze 109.0 bodů na 100. S Meltonem na místě Maxeyho převyšují Sixers soupeře pouze o 6.7 bodu na 100 držení a mají horší hodnocení ofenzivy (121.3) a hodnocení obrany (114.5).

Rivers nedávno uznal, že Hardenova schopnost projíždění a rozestupy poskytované ostatními startéry Sixerů pomáhají otevřít prostor pro Maxeyho.

"Poslouchej, nemyslím si, že Maxey nebyl [agresivní]," řekl Rivers po prohře Sixers s Heat 27. února. Dnes večer měl více prostoru, protože měl Tobiase na podlaze s ním a Jamese na podlaze. James ho připravil, takže jsem si myslel, že je to pro něj dobré."

Čísla to potvrzují.

Letos 67.8 % Maxeyho zastřelilo dva body byla poskytnuta pomoc když sdílí podlahu s Hardenem. To klesá na 28.6 % v minutách, kdy nehraje po boku Hardena, což je největší rozdíl mezi všemi hráči Sixers. Maxey byl také Efektivnější z dvoubodového rozsahu s Hardenem na podlaze (53.9 %) než bez (48.5 %).

Totéž platí o jeho tříbodové střelbě. Když se Maxey dělí o slovo s Hardenem, 87.1 % jeho vyrobených se ztrojnásobí byla poskytnuta pomoc. Když hraje bez Hardena, jen 54.0 % z jeho vytvořených tří bodů bylo asistencí. Také střílí 43.4 % z hloubky vedle Hardena a pouze 37.9 % s Hardenem mimo podlahu.

Než Harden a Maxey utrpěli svá zranění na začátku sezóny, přihlásili se 247 minut dohromady v prvních devíti zápasech Sixers (27.4 minuty na zápas). Po Maxeyho přesunu na lavičku v polovině ledna strávili 300 minut vedle sebe během následujících 17 zápasů (17.6 minut na zápas).

Pokud je hraní po boku Hardena klíčem k optimalizaci Maxeyho, musí Sixers vymyslet způsoby, jak lépe sladit své minuty bez ohledu na to, zda Maxey nastoupí nebo odejde z lavičky.

"Jediný rozdíl pro mě samozřejmě je, že když hrajete s Jamesem, pomáhá mu to," Rivers řekl novinářům o Maxeym po výhře Sixers 133:130 nad Milwaukee Bucks v sobotu večer. "Když ho nenastartujete, je velmi těžké získat vysoké minuty." S tím jsme se potýkali. To neznamená, že ho budu každou noc nastartovat, ale je to těžké.“

Řešení může být poměrně jednoduché. Maxey by měl většinu (všechny?) minut strávit s alespoň jedním Embiidem nebo Hardenem na podlaze. Vzhledem k tomu, že Harden je zdaleka nejlepším tvůrcem hry v týmu, měl by ukotvit sestavy na lavičce s velkou rezervou. Spárování Hardena s dlouhými, rušivými hráči, jako jsou De'Anthony Melton, Jalen McDaniels a Paul Reed, by mohlo Sixerům umožnit hrát i jeho preferovaný defenzivní styl se vším všudy.

Když Maxey hraje s Embiidem a bez Hardena, Sixers překonali soupeře 10.8 body na 100 majetku. Když Harden hraje bez Hardena i Embiida, Sixers překonali soupeře o 6.2 bodu na 100 držení. Největší problémy jsou minuty Maxey bez Embiida nebo Hardena a minuty bez všech tří (minus-6.2 čisté hodnocení), z nichž poslední by se nikdy nemělo stát v play-off (pokud to zdraví dovolí).

Maximalizace Embiid, Harden a Maxey budou letos rozhodující pro šance Sixers na titul. Spárovat Maxeyho minutky s Embiidem a Hardenem a nechat Hardena pomáhat udržet sestavy těžké na lavičce nad vodou se zdá být jejich nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout.

Pokud není uvedeno jinak, všechny statistiky prostřednictvím NBA.com, PBPS statistiky, Čištění skla or Reference na basketbal. Všechny informace o platu prostřednictvím Spotrac or RealGM. Všechny kurzy přes Sázková kancelář FanDuel.