Irská republika se kvalifikuje na Mistrovství světa ve fotbale žen 2023

V noci plného dramatu v evropském play-off se Irská republika kvalifikovala do finále mistrovství světa žen ve fotbale, když porazila Skotsko 1:0 v Hampden Parku v Glasgow. Je to vůbec poprvé, co se 'The Girls in Green', jak jsou běžně známé, dostaly na velký turnaj.

Vzhledem k tomu, že ve stejný večer se po celém kontinentu hrála tři finále play-off, spletitý systém znamenal, že pouze dva z vítězů se dnes večer kvalifikovali přímo do finále mistrovství světa. Třetí vítěz by se dostal do další sady mezikonfederačních play-off, které se bude hrát na Novém Zélandu příští rok v únoru. Kteří dva ze tří se dnes večer kvalifikují, záleželo na kombinaci jejich předchozích výsledků ve skupinové fázi a jejich skóre dnes večer, což vyvolalo stejně zmatek jako vzrušení.

Nejlepší týmy, Švýcarsko a Island, oba potřebovaly vyhrát své zápasy v základní hrací době, aby zaplnily dvě lůžka. Nicméně s tím, že Island po extračasové porážce s Portugalskem vypadl, vítěz třetího utkání mezi Skotskem a Irskou republikou v poločase věděl, že jeho osud je nyní ve vlastních rukou.

Gól náhradníka Amber Barrett z Turbine Potsdam ve druhém poločase stačil k zpečetění vítězství, které Irská republika vyžadovala. Když slavila gól, Barrettová políbila černou pásku, kterou měla na ruce, na poctu deseti lidem, kteří zemřeli po výbuchu na čerpací stanici v Creeslough, vesnici v hrabství Donegal, jen čtyři dny předtím.

Devátý ročník Mistrovství světa ve fotbale žen, které příští léto hostí Austrálie a Nový Zéland, byl rozšířen na 32 týmů, což je nárůst o osm týmů oproti předchozímu finále ve Francii v roce 2019. Irsko, 41. odlišný národ, který se kvalifikoval do finále , bude také pátou debutantkou na turnaji 2023 vedle Maroka, Filipín, Vietnamu a Zambie.

Turnaj, který se nikdy předtím nedostal do finále velké soutěže, bude vhodnou příležitostí k oslavě 50. výročí Irska fotbalového svazu žen v příštím roce. Je to jen pět let, co ženský tým pohrozil bojkotem zápasu poté, co s ním bylo zacházeno "občané páté třídy" jejich federací tím, že byli nuceni sdílet teplákové soupravy s nezletilými týmy a převlékat se na letištních toaletách.

Irsko, které trénuje Vera Pauwová, která dříve řídila národní týmy Skotska, Ruska a Jihoafrické republiky, a která dovedla své rodné Nizozemsko do semifinále ženského Eura 2009, se od svého jmenování v roce 2019 neustále zlepšuje. Po dosažení play-off o UEFA Women's Euro 2022, ale přesto předal Pauw dvouleté prodloužení smlouvy, aby měla příležitost kvalifikovat se na Mistrovství světa ve fotbale žen 2023.

Tato důvěra byla nyní odměněna, protože poté, co skončili ve své kvalifikační skupině na druhém místě za Švédskem, jejich rekord stačil na to, aby byli nasazeni přímo do finále play-off, kde byli vylosováni k vítězům zápasu z minulého týdne mezi Skotskem a Rakouskem. .

Tím, že Skotsko prošlo přes tento zápas, musela Irská republika překonat vášnivou domácí podporu 'Tartan Army' a zápas se hrál před rekordním publikem 10,708 XNUMX na skotském národním stadionu Hampden Park. Brankář Evertonu Courtney Brosnan byl prvním hrdinou Irů, když zachránil penaltu, kterou provedla hvězda Realu Madrid Caroline Weirová, která byla nařízena po přihrávce rukou v pokutovém území.

Navzdory tomu, že Skotsko mělo během hry tři čtvrtiny držení míče, vytvořilo si několik dalších jasných šancí a Irsko zakončilo více střelami na branku. Po kvalifikaci na UEFA Women's Euro v roce 2017 a FIFA Women's World Cup v roce 2019 Skotsko nyní vynechalo dva po sobě jdoucí velké turnaje.

Irská republika zjistí, s kým se utká na devátém Mistrovství světa ve fotbale žen, až se 22. října v Aucklandu na Novém Zélandu uskuteční losování finále.