Skateboardisté ​​Rayssa Leal a Gustavo Ribeiro vyhráli své první mistrovství světa SLS Super Crown

Tour 2022 SLS Championship Tour skončila nedělní zastávkou mistrovství světa v brazilském Riu de Janeiro a dva noví šampioni Super Crown získali své příslušné tituly vůbec poprvé.

Co se týče žen, hrdinka rodného města Rayssa Leal z Imperatrizu v Brazílii zůstala v sezóně perfektní díky svému mistrovství světa – přesvědčivým výkonům poté, co vyhrála všechny tři zastávky SLS Tour na cestě do Ria – v Jacksonville na Floridě v červenci; Seattle, Washington, v srpnu; a Las Vegas, Nevada, v říjnu.

Zdálo se, že Leal nebude mít velké problémy se zajištěním vítězství v Riu poté, co ve své první jízdě zajela nejvyšší skóre na lajně (6.7). V trikové sekci však Japonec Funa Nakayama odhodil rukavici nejlépe zabodovaným trikem dne, mezerou na předním křiváku za 7.8.

Ale Leal se opět dostal na první místo s odstupem od zadního smitha, který získal 7.4, a Nakayama ji nedokázala chytit se svou mezerou na předním nosebluntu, který získal 6.9. Leal skončil s celkovým skóre 21.1.

Ačkoli je jí pouhých 14 let, nebylo by přesné nazývat Leal „vycházející hvězdou“ v pouličním bruslení nebo „budoucí tváří sportu“. Je jednou z nejdominantnějších žen v této disciplíně, právě nedávno získala stříbro na olympijském debutu na street skateboardu v Tokiu a vyhrála na X Games Chiba.

Ale mistrovství světa ve skateboardingu Street League bylo jedním z mála ocenění, které si ještě nezaškrtla ze seznamu, a bylo to pro ni hodně. V roce 2018, když jí bylo 10, poslala zprávu majiteli ligy, aby se zeptala, zda se může zúčastnit.

„Už jako malá holka jsem vždycky sledovala Street League a dívky, které bruslily, mě vždy hodně inspirovaly,“ řekla Leal v neděli po svém vítězství. "Dnes jsem tady jako mistr světa v SLS a jsem velmi šťastný, že mohu být součástí všeho, co mi poskytují."

Na straně mužů to byl Portugalec Gustavo Ribeiro, který také získal svůj první vytoužený titul SLS Super Crown. Ribeiro, 21, skončil třetí v Jacksonville a sedmý v Seattlu, ale vyhrál zastávku ve Vegas, aby připravil svůj světový šampionát.

Po nastavení skóre plus-9.0 na své nejlepší lajně se Ribeiro s Bradenem Hobanem a Chrisem Joslinem ze Spojených států utkali o pozici během trikové části finále a všech šest nejlepších bruslařů skončilo v rozmezí tří bodů.

Nakonec ale Ribeirův 9.3-bodový nejlepší běh a 9.3-bodový best trick vyhrál den s konečným skóre 27.9.

I když Ribeiro pochází z Portugalska, jezdí za Team Cariuma, udržitelnou značku tenisek z Brazílie, a má tam mnoho fanoušků. Cariuma v poslední době zpochybňuje dominanci, kterou si sponzoři bot Nike, Vans a adidas udrželi nad skateboardingem.

Leal a Ribeiro byli také vítězové loňské zastávky SLS Tour v Salt Lake City, kde debutoval nový formát, který liga používá. Každý bruslař v mužském a ženském poli získá jeden 45sekundový běh v „lajnové“ sekci a čtyři pokusy o nejlepší trik. Každý jezdec, muži i ženy, měl jednu 45sekundovou jízdu v první sekci neboli „čárové“ sekci, po níž následovaly čtyři pokusy o nejlepší trik. (V nedělním mistrovství světa se jely dva běhy v liniové sekci.)

Po poklesu nejnižšího a nejvyššího skóre postoupí čtyři nejlepší jezdci do „superfinále“, ve kterém každý dostane dva další pokusy o nejlepší triky, které nahradí své nejnižší zaznamenané skóre, s celkovým možným skóre 30.

V roce 2021 se Brazilci Pamela Rosa a Jagger Eaton ze Spojených států stali šampióny Super Crown.

„Už jako malý jsem snil o tom, že budu soutěžit na takové akci. V 21 se mi podařilo dorazit a být mistrem světa,“ řekl Ribeiro. "Nikdy jsem si nemyslel, že to bude tak rychlé, ale ukazuje to, že nic není nemožné."