Rafael Nadal porazil Novaka Djokoviče ve čtvrtfinále, jak se dívá na 14. French Open, 22. grandslamový titul

Teprve čas ukáže konečný význam posledního zápasu mezi dvěma velikány mužského tenisu všech dob.

Pokud Rafael Nadal vyhraje neuvěřitelný 14. titul na French Open a 22. grandslamovou korunu – čímž se v kategorii všech slamů dostane o dva před Novaka Djokoviče – jejich poslední střetnutí se může ukázat jako předěl.

Prozatím nasazený č. 5 Nadal postoupil do semifinále Roland Garros díky vítězství 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) nad světovou jedničkou v utkání, které trvalo 1 roky. hodin, 4 minut a skončilo ve středu v 12:1 pařížského času. Trvalo to o minutu déle než jejich 15 hodiny a 4 minut semifinále vyhrál před rokem Djokovič ve čtyřech setech.

„Byla to pro mě velmi emotivní noc. Pořád hraju po nocích jako dnes,“ řekl Nadal, který v lednu na Australian Open získal svůj 21. major titul. řekl na své pozápasové tiskové konferenci. „Ale je to jen čtvrtfinálový zápas, ne? Takže jsem nic nevyhrál. Takže si jen [potřebuji] dát šanci být za dva dny zpátky na kurtu a hrát další semifinále tady na Roland Garros. [Znamená to pro mě hodně."

Nadal-Djokovič se zdá být vhodnější pro finále nebo možná semifinále než pro čtvrtfinále, ale Funkcionáři Roland Garros nasadili Nadala, 13násobného šampiona, č. 5 v souladu s jeho žebříčkem.

Bez ohledu na jeho remízu, chronické zranění levé nohy nebo nedávné řeči o možném odchodu do důchodu Nadal v Paříži neustále válí. „Král hlíny“ si na Roland Garros polepšil na 110-3 a potká č. 3 Alexander Zverev na jeho 36. narozeniny v pátečním semifinále — nikoli 19letá senzace Carlos Alcaraz. Nadal vede proti Zverevovi 6:3, na venkovních antukových kurtech 4:1.

Djokovič, obhájce titulu v Paříži, ve čtvrtfinále neztratil ani set. Ale od vítězství má na kontě tři slamy jeho 20. major na loňském Wimbledonu, On prohrál ve finále US Open s Daniilem Medveděvem při hledání kalendáře Grand Slam a byl tehdy deportován z Austrálie před Australian Open za neočkování proti Covid-19.

"Může to být bod zlomu, který určí, kdo bude považován za nejlepšího hráče všech dob," řekl bývalý světová jednička Jim Courier na Tennis Channel před zápasem. „Pokud Nadal nějak vyhraje a vyhraje 1 a Djokovič se tam nikdy nedostane, mohlo by to rozhodnout.

"Prostě to nevíš."

59. střetnutí obou legend bylo plné historie. Byl to první zápas v Open Era se dvěma muži s více než 20 majory, 1,000 300 výhrami v zápase a XNUMX výhrami na majorech.

Djokovič stále vede historicky 30-29, ale Nadal vede na majorech 11-7 a na Roland Garros 8-2.

V rozhodujícím tiebreaku čtvrtého setu se Nadal hnal do vedení 3:0, dostal brzký minibrejk a poté udeřil forhendovým vítězem po lajně a zvýšil na 3:0.

Když se Djokovič pokusil o drop shot, který zasáhl síť, Nadal se zmocnil vedení 6:1 v breaku.

Djokovič zachránil tři mečboly, ale když Nadal podával za stavu 6:4, Španěl ukončil rozehrávku bekhendovým vítězem po lajně. U sítě se potkal s Djokovičem a pak oslavně zvedl ruce k burácejícímu davu.

"Ukázal, proč je skvělý šampion," řekl Djokovič. „Zůstat tam psychicky těžké a dohrát zápas tak, jak dopadl. Gratuluji jemu i jeho týmu. Bezpochyby si to zasloužil."

Djokovič je obvykle ten, kdo kontroluje tempo zápasu, ale od začátku byl v obraně a v každém z prvních dvou setů se dostal pozadu, protože Nadal přišel jako přílivová vlna a snažil se brzy ukončit body tím, že roztrhl forhend. linie. Španěl vydělal na spoustě brejkových bodů (7 ku 17).

Djokovič během zápasu vykazoval známky frustrace. V jednu chvíli zakřičel na fanouška: "Drž hubu!"

Později trefil raketou do sítě, když mu nevyšel bod.

Nadal vstoupil poté, co strávil na kurtu ještě dvě a půl hodiny a běžně si všiml, že kvůli chronickému zranění levé nohy chodí. s kulháním „v mnoha dnech mého života“. Tento týden dokonce prohlásil, že „každý zápas může být můj poslední na Roland Garros“.

Přesto, po vítězství v prvním setu 6-2, Nadal zvýšil náskok na 3:0 ve druhém, když se vrhl na drop shot a klidně trefil bekhendový winner do otevřeného kurtu.

Djokovič ale ve druhém setu překonal dvojitý brejk a snažil se ho získat, když Nadal za stavu 4-5 zahrál dlouhý forhend naruby.

Nadal se ve třetím brejku ujal vedení 4:1, když Djokovič během výměny plachtil bekhendem širokým.

Nadal při podání za stavu 5-2 převzal sadu, když Djokovič zasáhl forhendem křížem krážem.

Ve čtvrtém setu si Djokovič připsal brzký brejk, když se Nadal pokusil o drop shot z křížové hřiště, o kterém si myslel, že je, ale byl odvolán rozhodčím.

Srb podával čtvrtý set za stavu 5:3, ale Nadal tvrdě držel a vysloužil si přestávku skvělým forhendovým vítězem naruby, když publikum souhlasně řvalo.

"Samozřejmě, že spolu máme hodně historie," řekl Nadal. „Hraje proti sobě spousta důležitých momentů. To je pravda. V tom případě je to vždy speciální zápas, hrát proti Novakovi.

"Dnes večer [byl] jen čtvrtfinálový zápas, ne finále... Ale pořád super klasický zápas a ve velkém scénáři. Mezi Novakem, Rogerem [Federerem] a mnou — máme spolu úžasný příběh, který stojíme proti sobě v nejdůležitějších zápasech po tak dlouhou dobu. Díky tomu jsou věci výjimečnější a emotivnější.“