Olympijský mužský snowboard na Big Air finále vidí většinu jezdců, jak kdy přistálo 1800, protože sport rychle postupuje

Když se prach – nebo sněhová sprška – usadil na mužském snowboardovém big airu v úterý, sedm jezdců přistálo na 1800, což je trik s horní hranicí snowboardingu zahrnující pět plných rotací.

Číňan Su Yiming, Nor Mons Roisland, Kanaďan Max Parrot, Japonec Hiroaki Kunitake, Chris Corning ze Spojených států, Nor Marcus Kleveland a Japonec Takeru Otsuka – ti všichni zvládli trik v průběhu tříkolového finále, kde jezdci dosáhli dvou nejlepších jízd. počítal (ale musely to být různé triky).

Jeden jezdec, Corning, dokonce přistál na nepolapitelném quad cork 1800 (a přidal čtyři překlopení mimo osu), který v konkurenci přistálo jen málo jezdců.

Yiming, Roisland a Parrot přistáli na stupních vítězů se zlatem, stříbrem a bronzem; Yiming a Parrot přidali do své sbírky medailí poté, co minulý týden získali stříbro a zlato ve finále mužského slopestyle.

Bronzový medailista ve slopestylu z Pekingu 2022 Mark McMorris se při své druhé a třetí jízdě ve finále big air pokusil o 1800, ale ani jeden nedokázal přistát čistě.

Mužská disciplína ve svahovém stylu se dostala do titulků s kontroverzí porotců poté, co si rozhodčí nevšimli, že Parrot minul chvat na svém nejvyšším běhu a chytil se za koleno místo přední části prkna. Vzhledem k tomu, že Yiming a McMorris skončili ve vzdálenosti tří bodů od něj, pravděpodobně by to otřáslo stupínkem vítězů.

Porotci se ale naštěstí nestali dějovou linkou mužského finále ve velkém vzduchu.

Byla to napínavá soutěž, která viděla big air – podobně jako dříve v těchto hrách mužské a ženské halfpipe a slopestyle – vstoupil do své další éry. Zvažte toto: na olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 získal Kanaďan Sebastien Toutant při svém debutu na big air zlato se zadní stranou 1620, která vynesla 89.50.

Rychle vpřed do roku 2022 a backside 1620 skončil jako „bezpečnostní“ trik pro jezdce, kteří pokračovali v ohrožení stupně vítězů – a ano, zní to směšně. Ale když Corning při své první jízdě – a do té doby jen třetí finálové jízdě – předvedl zadní quad 1800 meloun, bylo jasné, že to nebude obyčejná snowboardová soutěž.

Nejnižší bodovaný trik z Parrotových dvou, který se počítal, byl frontside triple 1620 Weddle grab. V čase 76.25 to byl ve skutečnosti trik s nejnižším skóre ze šesti bodovaných jízd všech tří pódiových jezdců. Parrot vydělal 94.00 za svou kabinu (přední spínač) za trojnásobný 1800 Indy grab na Run 2.

Nižší z Roislandových dvou triků, které se započítávaly do jeho skóre, na 82.50, byl backside 1620 meloun grab v běhu 3. Jeho frontside 1800 Indy v běhu 1 získal 89.25.

Mezitím byla držitelka zlaté medaile Su celá z roku 1800, celou cestu. Při své první jízdě zajel masivní frontside 1800 tailgrab za skóre 89.50. Při svém druhém zašlápl ještě větší zadní trojitý 1800 Indy za své nejvyšší skóre 93.00.

Tento 17letý závodník byl již prvním jezdcem, který kdy přistál na 1800s dvěma způsoby v soutěži FIS (zadní triple cork 1800 a přední strana 1800), což se mu povedlo v prosinci. Pokračoval a dokázal to na olympijských hrách, aby získal historicky první zlatou olympijskou medaili ve snowboardingu v Číně. Ve skutečnosti byl Su prvním mužem na snowboardu, který za Čínu přistál na olympijském pódiu.

Su je jen dva měsíce od svého prvního titulu v hlavní kariéře poté, co získal zlato na prosincovém Světovém poháru v parníku a stal se tak prvním čínským snowboardistou, který se při svém třetím startu ve Světovém poháru dostal na pódium Světového poháru v big airu nebo ve slopestylu.

Nyní si může do životopisu přidat zlaté a stříbrné olympijské medaile. Su představuje další generaci pánského slopestyle a big air.

Nálada po olympijském finále ve velkém vzduchu byla, jak se patří, veselá. Bylo to nejméně kontroverzní ze tří mužských finále ve volném stylu a předvedlo neuvěřitelný nedávný pokrok tohoto sportu a globální fond talentů.

Pokud však z akce plyne jedno upozornění, pak je to, že humbuk kolem 1800 by neměl překonat základy toho, podle čeho jsou jezdci posuzováni: amplituda, obtížnost a přistání.

Amplitudu lze doslova kvantifikovat a přistání je také snadno rozpoznatelné díky modrým čarám namalovaným na přistávací rampě. Obtížnost je nejsubjektivnější z kritérií.

„Svatým grálem“ snowboardingu je schopnost točit všemi čtyřmi způsoby: přední strana, zadní strana, kabina a zadní strana. Přepnout zadní stranu je považováno za nejobtížnější, protože jezdci musí startovat naslepo na nedominantní noze. Příručka rozhodčích FIS výslovně uvádí, že „přiblížení se k prvku zády k němu (zadní nebo přepínací zadní strana) ztěžuje manévr.“

Ve finále ve velkém vzduchu bylo několik případů, kdy jezdci předváděli triky se zadním přepnutím – jako McMorrisův switch backside triple 1620 stalefish při běhu 1 nebo přepínací backside triple 1620 Indy od kolegy Kanaďana Darcyho Sharpea při běhu 2 – to se zdálo být podtržené, zvláště vzhledem k tomu, že některé Triple 1620 jezdců na přední straně dosáhly vyššího skóre než jejich protějšky na zadní straně.

Samozřejmě hraje roli také typ uchopení, amplituda a přistání, ale jezdci, kteří dělají ty nejtechničtější verze svých triků, by neměli být zlevněni, když někdo jiný přidá 180 stupňů rotace.

Diváci si také všimnou triků s větším počtem rotací a progresí, které jsou na olympijských hrách celkově odměňovány výše, zatímco soutěže jako X Games dávají větší váhu stylu a směru otáčení. Jezdci mohou svůj výběr běhu přizpůsobit dané soutěži, ale olympiáda – ať už se to snowboardovým puristům líbí nebo ne – určuje tón pro další čtyři roky vývoje.

Nakonec měl Corning jediný quad 1800 v soutěži – něco, co se při postupu do finále zdálo, jako by možná bylo nutné vyhrát zlato.

Billy Morgan získal vůbec první čtyřkolku 1800 v roce 2015. Kleveland získal první zadní čtyřkolku 1800 v soutěži na X Games Aspen v roce 2017. Otsuka získal první přední čtyřkolku 1800 na X Games v roce 2021.

Ve finále mužského slopestylu na těchto hrách se však Su stal prvním, kdo na zimních olympijských hrách přistál na trojitém 1800. Hry dohnaly vše, co se stalo za poslední čtyři roky – a pak nastavily nový standard pro další.

Laťka byla zvýšena ve snowboardovém slopestyle a big airu. A během příštích čtyř let uvidíme Su, jak se stane novým nositelem standardů – nakonec převezme štafetu od svého dětského hrdiny McMorrise, nejzdobenějšího slopestyle jezdce všech dob.

Co bude dál? No, v říjnu 2021 Su přistál na zadní straně 1980 během tréninkového kempu v Saas-Fee ve Švýcarsku. Fin Rene Rinnekangas se stal prvním na světě, kterému se to podařilo v soutěži na X Games v lednu. Nikdo to na těchto hrách nepřistál. Na Milano Cortina 2016 tomu tak nebude.