Zápisky ze série dvou her Cleveland Cavaliers v Miami

Clevelandský dvouzápasový zápas proti Miami Heat mi připadal jako rozehrávka v play-off. Zde je to, co vyčnívalo z rozdělení Cavs 1:1.

Oba zápasy byly lekcemi play off – ale různými způsoby

Hra 1, se zdravým Garlandem, představovala Cavs, kteří vyhráli 104-100. Žádný z týmů nebyl zrovna silný v útoku, přičemž Cavs měli útočné hodnocení 113 a Heat útočné hodnocení 107.5. (obojí, za čištění skla, byly pod průměrem ligy vs. součty za sezónu.)

Cavs našli způsob, jak vyhrát dvěma způsoby. Za prvé, brání na vysoké úrovni, což omezuje Miami na útočné hodnocení 88.8 na polovině hřiště. Získali také 29 bodů z 22 obratů. Ve hře s nízkými maržemi byl rozdíl vynucovat a těžit z obratů. Bylo to proti týmu s mírou fluktuace v horní polovině ligy, za čištění skla. To je působivé.

Za druhé, Darius Garland byl vynikající a pravděpodobně nejlepší hráč Cavs. Donovan Mitchell měl volno – 18 bodů, 7-18 z pole, 1-7 ze tří. Ve čtvrté čtvrtině měl jen dva body. Garland více než zbystřil, obrátil svou agresi a hledal vlastní záběr způsobem, se kterým občas váhá. Skončil s týmovým maximem 25 bodů při střelbě 8-16, která zahrnovala známku 3-6 ze tří. Měl také 7 asistencí proti pouze 3 střídání a byl 6-6 od čáry.

Cleveland je 12-7 v sezóně, kdy Garland dělá šest nebo více trestných hodů. V této sezóně má v průměru 4.8 trestných hodů na zápas v kariéře. Když vytočí svou agresivitu a snaží se dostat více na řadu, Garland je nejefektivnější. To dává Cavs další způsob, jak bodovat, když je těžší získat body. To přijde častěji než ne, až příští měsíc začne play off.

Ve druhé hře mezitím Cavs minul Garlanda. Mitchell měl 2 bodů a vypadalo to, že by mohl tlačit na 42. Jenže mu došly síly, protože hra pokračovala, tolik se od něj žádalo a hrál 50 minut. Po prvním poločase 43-9 byl Mitchell ve druhém 12-6. Garland by tam Mitchellovi umožnil další krátký odpočinek, který potřeboval.

Clevelandská obrana také pokulhávala, Heat měl útočný rating 122.7 a útok na půli hřiště 104.7. Útok Cavs byl také dobrý (119.8 hodnocení útoku, 104.5 hodnocení na polovině hřiště), ale ne dost dobrý.

Mitchell i Isaac Okoro po zápase řekli, že Cavs mohli být více fyzičtí. Řekli také, že by měli mít těžší život pro nejlepší hráče Heat tím, že budou fyzické a budou testovat limity toho, co by rozhodčí označili. To je správná myšlenka – jak pro play-off, tak pro to, co se hodí k hernímu stylu Clevelandu.

Cavs jsou na tom nejlépe, když je jejich obrana uzamčena a vkládá se do útoku. Ten recept tam v pátek nebyl.

Problém s faulem Evana Mobleyho ovlivnil i obranu Cavs, protože odehrál pouhých 31 minut. V play off bude v rozmezí 36-38 a obrana Cavs je lepší, když je na podlaze vs. Taky málokdy fauluje, takže Mobley, když se dostane do hnusných problémů, není velký problém. Ale v pátek bylo.

Lamar Stevens si uzurpoval Deana Wadea

Po Stevensově výkonu proti Celtics je nyní na střídačce Cavs. Dean Wade ne.

Zatímco Stevens odehrál 26 a 24 minut ve dvou zápasech proti Miami, Wade uhrál nulu. Dokonce i ve druhé hře, když byl mimo hru Darius Garland, viděl Cedi Osman minuty místo Wadea.

Wade nehrál dobře od chvíle, kdy zabral to, co Kevin Love. Střelba pod 20 % ze tří od doby, kdy Love požádala o odkup, není dost dobré. Wade by se dostal na lavičku v play off a vzhledem k tomu, že Cleveland nyní v přípravě na play off zpřísnil rotaci, dává to nyní smysl.

Stevens, pro srovnání, ví, kdo je a vystupuje. Není to spacer, jakým Wade je (alespoň když Wade střílí), ale soutěží, stříhá a má schopnost vytvářet střely na střední vzdálenosti. Bere také otevřené trojky – něco, co Wade před svým benchingem nedělal.

Stevens také dokáže obstát proti větším křídlům v obraně. Nechystá je zavřít, ale přiměje je pracovat a zůstat před nimi, aby je přiměl vystřelit. Wade je v těchto místech v pořádku, ale Stevens má silnou výhodu, která pomáhá. Bylo pozoruhodné vidět, jak se postavil Butlerovi. Nevyřadil Butlera ze hry, ale byl dost velký na to, aby Butlerovi zabránil v prudkém vytažení, místo aby zajel, aby zahájil kontakt a udělal faul. S Wadem na tom místě by Butler skočil.

Ricky Rubio stoupá

Rubio odehrál 25 minut proti Heat Friday a uzavřel zápas za Cleveland. Je to známka toho, že Cavs mu přidávají na talíř víc.

Ale stále je to pozoruhodné, protože Cavs byli s Rubiem opatrní od jeho debutu 12. ledna. V této sezóně nehrál back-to-back. (Poslední Cleveland je příští týden a není jasné, zda Rubio bude hrát v obou zápasech.) Před pátkem bylo jeho sezónní maximum v minutách ve středu 22 minut. Včetně pátku odehrál za celou sezónu více než 20 minut pouze jednou.

Rubio ještě není úplně zpět – stále se pohybuje jako 32letý, který pracuje zpět do plné síly po druhém roce ACL ve hře. Jeho útočná čísla nejsou dobrá.

"Už se tam dostává," řekl začátkem týdne hlavní trenér Cavs JB Bickerstaff. "Hm, víš, zase to bude o příležitostech pro něj a prostě, víš, o rytmu a načasování a všech těch věcech." Myslím, že se bude i nadále zlepšovat, čím více minut dostane, čím více příležitostí se svými spoluhráči, tím více opakování proti soupeři a podobných věcí. Takže si myslím, že se ubírá správným směrem, ale nemyslím si, že ještě není stoprocentně Ricky.“

Ale ví, kde má být v obraně, a hraje skvěle – jeho rám mu umožňuje držet disky a přepínat, když skončí na křídlech. Útok ještě musí přijít, aby se stal Rubiem, kterého Cavs potřebují, aby zasáhl jejich cielding. Ale zvýšené minuty naznačují, že Cavs cítí, že se fyzicky dostává do bodu, kdy je to možné.

Cavs se cítí předurčeni pro čtvrté semeno

Kromě něčeho neočekávaného se Cavs vs. Knicks v zápase 4-5 cítí uzavřeni.

Ve čtvrtém jsou Cavs o 2.5 hry na Knicks – což je rozumný náskok, 13 zápasů do konce. Cleveland je také 3.5 zápasu za třetí Philadelphií. Cavs se ocitnou mezi tím.

Mohlo by se to změnit. Podle plánu mají Cavs nejsnazší program ze všech NBA v NBA. 76ers mají třetí nejtěžší program; tshe Knicks mají osmý nejjednodušší. Cleveland také hostí Philadelphii 15. března a Knicks 31. března. Oba tyto zápasy mohou mít dopad na pořadí.

Ale bylo by to divoké, aby se to stalo. Když Cavs prohráli s Heat 10. března, 76ers porazili Trail Blazers a Joel Embiid zasáhl vítěze hry. Ten den jen dále upevnil umístění v play off.