Nor Casper Ruud se dostal do finále US Open a může získat světové číslo 1

Někdy může jeden bod změnit vyznění celého tenisového zápasu.

Zdálo se, že tomu tak bylo, když se Casper Ruud a Karen Khachanov pustili do rallye s 55 míči, která udržela fanoušky stadionu Arthura Ashe na kraji svých sedadel po dobu 1 minuty a 19 sekund a skončila tak, že Chačanov trefil na place forhend do sítě. bod v prvním setu jejich semifinále US Open.

Ruud, nasazená č. 5 z Norska, plácal forhendy naruby na téměř tři hodiny a nakonec vyhrál zápas nad Rusem 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-2. postup do svého druhého grandslamového finále. On prohrál finále French Open s Rafaelem Nadalem v rovných sadách začátkem tohoto roku. Chačanov propadl na 0-19 proti hráčům Top-10.

"Po Roland Garros jsem byl samozřejmě nesmírně šťastný, ale zároveň dost pokorný, abych si myslel, že to může být moje jediné finále na grandslamu v mé kariéře," řekl na kurtu. "Nepřicházejí snadno, takže jsem tu zase o pár měsíců později, takže se to nedá popsat slovy."

V nedělním finále se Ruud utká s vítězem druhého semifinále mezi č. 3 Carlosem Alcarazem a č. 22 Frances Tiafoe.

Pokud Tiafoe vyhraje semifinále, Ruud postoupí na světovou jedničku. Pokud Alcaraz vyhraje, on a Ruud budou hrát o první místo v žebříčku – a o titul – ve finále.

Ruud se snaží stát se třetím mužem v řadě, který vyhrál svůj první major na US Open po Dominicu Thiemovi (2020) a Daniilu Medveděvovi (2021). Kromě těchto dvou vyhráli Nadal a Novak Djokovič 15 z posledních 17 majorů.

Rallye s 55 míči patří k nejdelším, jaké kdy byly zaznamenány. Bjorn Borg a Guillermo Vilas měli ve finále French Open v roce 86 podle ESPN rozehrání 1978 míčů. Bod a titul získal Borg, jeden ze tří Skandinávců – spolu s dalšími Švédy Matsem Wilanderem a Stefanem Edbergem – a drží se světové jedničky. Ruud by byl čtvrtý a první z Norska.

Způsob, jakým první set skončil, si jistě vybral emocionální daň na Khachanovovi, který v drsném pětisetovém čtvrtfinále vyřadil Nicka Kyrgiose, aby dosáhl svého vůbec prvního semifinále ve Slamu. Do semifinále vstoupil s 88 esy, což je nejvíce mezi semifinalisty, a dalších 16 udeřil proti Ruudovi, který sám rozdrtil 10 es.

Ale Ruud ho šestkrát zlomil, z toho jednou na začátku druhého setu. Druhý set skončil, když Chačanov při další výměně plachtil dlouhým forhendem.

Ruud získal 30 ze 41 bodů ve druhém setu a všech 16 získal při svém podání.

I přes zklamání Chačanova se Ruud na konci třetího setu koncentroval a Chačanov ho zlomil ve 12. hře, když Ruud trefil krátký forhend do sítě.

Ruud pak ve třetím a pátém zápase čtvrtého zlomil Rusa a zvýšil na 4:1. Zavřel to z lásky na svém podání, trefil šikovný forhendový drop shot na mečbol, přičemž dav brzy křičel „Ruud“.

Zatímco někteří považovali Ruuda za hráče na antuce kvůli jeho úspěchu na tomto povrchu, on říká, že to není pravda a že může hrát – a vyhrávat – na jakémkoli povrchu.

"Myslím, že když se podíváte na tento turnaj, US Open, a na několik hráčů, kteří byli známí jako hráči na antuce, řekněme Rafa a Thiem, oba zde vyhráli a Rafa to vyhrál čtyřikrát," řekl Ruud. .

„Když se podíváte na Zeď mistrů v šatně, vidíte, že tento turnaj vyhrálo mnoho různých hráčů. Toto je Grand Slam posledních 18 nebo 19 let, který měl více vítězů než ostatní, protože nevím proč, ale myslím, že na tomto místě je něco zvláštního. Letos jsem si docela jistý, že i letos zde bude nový první vítěz.

"Ukazuje to, že je to možné udělat tady v New Yorku." Myslím, že je to něco jako město snů a myslím, že mi to pomáhá s mou hrou a motivací.“

Ruuda trénuje jeho otec Christian Ruud, který se dostal až na 39. místo na světě. Christian souhlasil s tím, že jeho syn není jen špinavý hráč.

„Myslím, že v Norsku hrajete v létě hodně na antuce a jeho herní styl mu možná lépe vyhovuje,“ řekl. „Takže na začátku to bylo spíš jako snažit se dostat se v žebříčku nahoru, a pak chcete hrát challengery na antuce a on toho na antuce hrál až moc, protože chtěl dosáhnout tohoto cíle a být v první stovce a hrát větší turnaje.

"Takže to nikdy nebylo tak, že by nemohl hrát na tvrdém kurtu, protože my hrajeme na tvrdém kurtu během zimy." Čím více budete hrát na tvrdém hřišti, tím budete jistější. Zvlášť když hrajete velké turnaje proti dobrým hráčům, musíte si trochu vybudovat sebevědomí. Takže si myslím, že je to jen o důvěře.

"I když jeho herní styl vyhovuje antuce o něco lépe, podání se zlepšilo a forhend také funguje dobře na tvrdých kurtech... Na tvrdém kurtu může hrát skvělé zápasy."

S dalším tvrdým vítězstvím na kurtu bude šampionem US Open.