Žádné tituly Světového poháru pro týmy se zahraničními hlavními trenéry, ale vyhrály všechno ostatní

Po mistrovství světa v Kataru 2022 mnoho reprezentací a hlavních trenérů zvažuje své další kroky. Trenér Anglie Gareth Southgate řekl, že bude nějakou dobu trvat, než se rozhodne o své budoucnosti, a Brazílie a Belgie patří mezi týmy, které hledají nového hlavního trenéra.

Hodně se diskutuje o tom, zda by Brazílie, Anglie nebo jiné země měly najmout zahraničního hlavního trenéra. Proslýchá se, že Brazílie má zájem Carlo Ancelotti jako potenciální náhrada za Tite, zatímco na druhé straně mince byla jihokorejská fotbalová asociace nucena vydat prohlášení aby odmítl zvěsti, že by zvažoval pouze „vlasteneckého“ místního hlavního trenéra.

Kdykoli se diskutuje o národnosti hlavního trenéra národního týmu, vždy se zdá, že vyskočí jedna statistika: žádná strana nikdy nevyhrála mistrovství světa se zahraničním hlavním trenérem.

Tento argument má ale několik chyb.

Zaprvé, pouze osm zemí kdy vyhrálo mistrovství světa a mnoho turnajů se odehrálo, než výběr zahraničního hlavního trenéra byl pro většinu zemí dokonce zvažován.

Za druhé, země, které vyhrály mistrovství světa, byly obecně zeměmi s nejsilnějšími ligami a hráči, a země, které produkují nejlepší hráče, s největší pravděpodobností také produkují nejlepší hlavní trenéry.

A za třetí, mezinárodních soutěží je více než mistrovství světa.

Když se podíváme na mezinárodní soutěže na kontinentální úrovni, jako je Copa America nebo Africký pohár národů v posledních letech, v případech, kdy turnaj vyhrál smolař, měl obvykle zahraničního trenéra.

Kanada (zlatý pohár 2000)

Zlatý pohár CONCACAF ovládly USA a Mexiko, které od roku 1991 vyhrály každý Zlatý pohár, kromě jednoho. Mexiko mělo za vítězství v roce 2019 argentinského hlavního trenéra Gerarda „Tata“ Martina, zatímco Jurgen Klinsmann z Německa byl hlavním trenérem vítězství USA v roce 2013.

Jednou, kdy nevyhrály ani USA, ani Mexiko, zvedla trofej smolařka Kanada s Němcem Holgerem Osieckem jako hlavním trenérem. Kanada se po remíze s Kostarikou probojovala skupinovou fází v hodu mincí a pozvala Jižní Koreu. Osieckův tým pak porazil Mexiko zlatým gólem ve čtvrtfinále, než vyhrál finále 2:0 proti jihoamerickým pozvaným Kolumbií.

Řecko (Euro 2004)

Ve skupině obsahující Španělsko, Rusko a hostitelské Portugalsko všichni odepsali Řecko. Možná si měli všimnout, že hlavním trenérem Řecka byl Otto Rehhagel, který o pár let dříve vyhrál Bundesligu s nově povýšeným Kaiserslauternem. Řecko v úvodním zápase šokovalo Portugalsko 2:1 a ve finále opět porazilo hostitele, tentokrát 1:0.

Zambie (Africký pohár národů 2012)

Pozorovatelé mistrovství světa by mohli znát Herveho Renarda pro jeho šťastnou bílou košili, která je podobná Hru o trůny kus Jaime Lannister, nebo jeho poločasový projev pro Saúdskou Arábii při nedávné výhře nad Argentinou. Fanoušci afrického fotbalu ho ale budou znát jako hlavního trenéra, který dovedl Zambii k překvapivému vítězství AFCON v roce 2012. Zambie ve finále porazila Pobřeží slonoviny na penalty, ale Pobřeží slonoviny se o tři roky později na AFCONu stalo africkým šampionem. 2015, s nikým jiným než Herve Renardem jako hlavním trenérem pro svůj druhý titul AFCON.

Chile (2015 Copa America)

Chile remizovalo 0:0 s Argentinou na Copa America v roce 2015 a poté vyhrálo penaltový rozstřel a získalo trofej na domácí půdě. Jejich hlavním trenérem byl tehdy Argentinec Jorge Sampaoli, který má nyní na starosti Sevillu. O rok později tento trik zopakoval Španěl Juan Antonio Pizzi narozený v Argentině a po další remíze 0:0 porazil svou rodnou zemi na penalty po další remíze XNUMX:XNUMX a získal Chile tituly.

Katar (asijský pohár 2019)

Australský manažer Celticu Ange Postecoglou je jediným hlavním trenérem v tomto tisíciletí, který se svou domovskou zemí vyhrál Asijský pohár. Japonsko vyhrálo turnaj od roku 2000 třikrát se zahraničními hlavními trenéry a Irák jej vyhrál jednou.

Katar možná na mistrovství světa v roce 2022 nezapůsobil, ale v roce 2018 ukázal, že si místo na turnaji zaslouží, když vyhrál asijský pohár ve velkém stylu. Felix Sánchez. Katar porazil v semifinále Spojené arabské emiráty 4:0 a ve finále Japonsko 3:1 a na začátku turnaje vyhrál nad Saúdskou Arábií a Jižní Koreou.

Tyto kontinentální šampionáty ukazují, že statistika „žádný zahraniční hlavní trenér nevyhrál mistrovství světa“ nemá velkou váhu. Mistrovství Evropy UEFA nemusí být mistrovství světa, ale fanoušci Anglie si nebudou stěžovat, pokud zahraniční trenér povede Three Lions k vítězství na Euru 2024 v Německu.

Pro výběr místního kouče před zahraničním koučem existují i ​​jiné, platnější argumenty.

Nedostatek času na koučování věnovaný trenérům národního týmu by mohl znamenat, že jakákoliv technická méněcennost místního trenéra by mohla být překonána mluvením stejným jazykem a motivační silou národní hrdosti. Domácí trenér může být inspirací pro další místní trenéry a v dlouhodobém horizontu budou chtít země zlepšit svou fotbalovou úroveň tak, aby produkovaly vysoce kvalitní hlavní trenéry, než aby najímaly zahraniční trenéry jako zkratku k úspěchu.

Někteří lidé dokonce považují mít zahraničního trenéra za „Podvádění“ a myslí si, že FIFA by měla prosazovat podobná pravidla jako pro hráče, pokud jde o národnost hlavních trenérů národního týmu.

Všechny tyto argumenty stojí za zvážení, ale zahraniční trenéři by neměli být odmítáni pouze na základě argumentu, že žádná země nevyhrála mistrovství světa se zahraničním trenérem, protože vyhráli všechny ostatní velké trofeje.