Nascarův přesun do Chicaga Street Race opouští Road America a zajímá, co se stalo

NASCSC
AAR
R držel pořádná párty minulý týden. V centru Chicaga se sešli manažeři NASCAR, místní lídři včetně starosty, řidiči a samozřejmě hejno médií. Byla tu však další skupina, která však pozvána nebyla. Tato skupina byla ve městě o něco málo přes 150 mil daleko, uhnízděném na stejném břehu jezera Michigan.

Zatímco skupina v Chicagu slavila, ta druhá se musela divit, co udělali špatně.

NASCAR oznámil, že příští sezónu uspořádá pouliční závod v Chicagu. Nebylo to zrovna dobře střežené tajemství, protože takovou věc viděli prakticky před rokem a zdálo se, že se jim dostalo velkého množství pozitivní zpětné vazby. Stále nic není oficiální, dokud to není, a minulý týden se to stalo oficiální.

Závod v Chicagu pokračuje v odvážných krocích, které NASCAR dělal v posledních několika letech. Přeměnili se ze sportu ukotveného v tradicích na sport, který se stal obratným jako motorový člun; loď, která jako první opustila dok, když udeřila pandemie Covid-19. Dostalo se jim velké chvály, zaslouženě, za to, že čelili výzvám, které přinesla globální pandemie. Sport se znovu otevřel a závodil v době, kdy se zdálo, že se mnoho profesionálních sportů schovávalo v koutě.

Těsně před pandemií začal NASCAR trochu hazardovat. Vyzkoušeli nové věci, jako například změny v plánu série pohárů, něco, co se kdysi zdálo být zapouzdřeno v betonu tak tlustém, že to mohlo zadržet řeku Colorado jako Hoover Dam. V březnu 2019 NASCAR odhalil plán na rok 2020 která prošla, jak se v té době zdálo, radikálními změnami včetně odstranění 4. červenceth víkendový závod v Daytoně, který měl toto datum 60 let, nahrazený Indianapolis Motor Speedway a novým místem pro finále sezóny na Phoenix Raceway.

Díky covidu se to všechno zdálo k ničemu, ale byl to stejně radikální posun, jaký byl vidět v posledních letech.

Pak přišel rok 2021.

Možná povzbuzeni jejich úspěchem během období covid, kdy byl v září 2021 oznámen plán na rok 2020, došlo k několika zásadním změnám. A to by mohlo být mírně řečeno. Půlmílová býčí aréna v Bristolu byla pokryta hlínou, pohárová série zamířila na Nashville Superspeedway a byly přidány tři nové silniční tratě: Circuit of the Americas v Austinu v Texasu v Indianapolis se přesunul z oválu na trať v terénu. a série Cup by závodila na Road America ve Wisconsinu.

NASCAR, který byl otevřen v roce 1955, závodil na Road America v roce 1956 a poté pokračoval. Silniční trať dlouhá 4.048 640 mil se stala téměř posvátnou zemí amerického motoristického sportu. „Americký národní park rychlosti“, který se nachází na 1,500 akrech s více než 2010 1956 kempy zasazenými mezi zvlněné kopce, hostil sérii Xfinity od roku 4 a XNUMX. července její první pohárový závod od roku XNUMX.th z 2021.

Podle všeho byl první pohárový závod zpět obrovským úspěchem. Nejoblíbenější jezdec NASCAR a úřadující šampión pohárové série Chase Elliott vyhrál první závod. A přestože NASCAR již nezveřejňuje čísla návštěvnosti, všichni se shodli, že závod se zdál vyprodaný.

Chad Knaus, viceprezident soutěže Hendrick Motorsports, pochází z Rockfordu ve státě Illinois asi 150 mil jižně od Road America. Nepřekvapila ho účast v prvním závodě, řekl NASCAR.com:

"Nebyl jsem tu více než 20 let." Toto místo je pro mě dnes stále stejně vzrušující, jako když jsem sem přišel před 20 lety. Je to krásné zařízení.”

„Závodit tady nahoře je tak obrovský problém, vždycky byl,“ dodal. „Můžete vyjmenovat stovky velikánů, kteří vzešli z této oblasti, a to nejen z pohledu řidiče, ale také od mechaniků, šéfů posádek a podobně. Zde je hluboce zakořeněná skupina motoristického sportu.

„Kdykoli vstoupíte do podniku, uvidíte na stěnách suvenýry – fotografie, digestoře, pivní cedule s Dalem Jr. Všechny ty věci jsou všude, že? Lidé tady opravdu milují motoristický sport."

Chase Elliott jezdí za Hendrick Motorsports, takže po vítězství byl Knaus samozřejmě velmi šťastný.

"Mohl sis přát něco lepšího?" řekl Knaus. "Svaté kouře, to bylo fenomenální."

V letošní sezóně Road America hostila svůj druhý pohárový závod v řadě a podle všeho to byl opět další úspěch. Zdálo se však, že jedna věc chybí. Většinu let během závodního víkendu lze na hostitelské trati vidět vstupenky na příští sezónu. Některé roky nebylo oznámeno plán na následující sezónu, ale stále existuje povzbuzení pro fanoušky, aby se příští rok vrátili.

V této sezóně však Road America na této frontě mlčela. A to mohlo být předzvěstí do budoucna. Road America neměla na rok 2023 žádnou smlouvu, což je další náznak toho, že návrat pro sérii Cup byl nejistý. Ve druhém pohárovém závodě, který se tam konal, Tyler Reddick odrazil Chase Elliotta a vyhrál svůj vůbec první pohárový závod. Řekl, že byl nadšený ze závodů v Chicagu, ale dodal:

"Jen doufám, že neztratíme trať, která je pro nás také opravdu dobrá."

Prozatím to vypadá, že Reddick bude posledním vítězem pohárového seriálu na Road America. Závod Chicago Street v příští sezóně nahradí datum na Road America.

NASCAR by mohl udržovat závod Xfinity, něco, co Road America pořádá od roku 2010 na Road America, ale pohárové závody ve Wisconsinu se nekonají, alespoň v dohledné době.

Ben Kennedy, viceprezident závodního vývoje a strategie NASCAR a hnací síla oživení NASCAR, řekl, že myšlenka na závod Chicago Street existuje od roku 2019, ale v posledních 90 dnech skutečně nabrala na síle.

Odvaha stisknout spoušť na závodě v Chicagu mohla přijít z letošního exhibičního závodu Clash, který se v únoru konal v LA Memorial Coliseum v srdci centra Los Angeles. Bezbodová událost znamenala debut nových vozů Next Gen společnosti NASCAR a podle všech měřítek to bylo skvělé vítězství. Stane se tak znovu v roce 2023. Pohárový závod na Road America však nikoli.

Těsně po chicagském oznámení, když mě poslouchal starosta Chicaga, jsem se Kennedyho zeptal, co by řekl lidem z Road America.

"Na Road America jsme měli několik skvělých závodů, určitě posledních pár let s NASCAR Cup Series, mnohem déle než s NASCAR Xfinity Series," řekl. "Byli to skvělí partneři." Velkou účast jsme viděli i z pohledu fanoušků. Viděli jsme tam skvělé závody.

"To znamená, že je nešťastné, že se nevrátíme v roce 2023."

Kennedy si však nechal do budoucna dveře otevřené.

"Jen proto, že je to ne pro rok 2023, neznamená to, že je to nutně ne navždy," řekl. "Máme tam několik skvělých partnerů." Určitě se podělíme více o tom, jak budou v budoucnu vypadat plány dalších národních sérií.“

Trať se rozhodla pouze vydat prohlášení pro média.

"Změna není nikdy snadná, ale změna je často katalyzátorem zlepšení," stojí v prohlášení. „V Road America přijímáme změny a neustále zlepšujeme naše zařízení a akce, abychom zlepšili zážitek pro každého. Chápeme snahu NASCAR zlepšit tento sport a zároveň jej představit novým fanouškům a těšíme se, že je v budoucnu přivítáme zpět v americkém National Park of Speed.“

Prezident a generální manažer Road America Mike Kertscher však ano promluvte si s Davem Kallmanem který se zabývá závody na Středozápadě pro Milwaukee Journal Sentinel a je dlouholetým beatovým reportérem pro Road America.

"Řekli, že jejich budoucí plány byly pokračovat ve velkých změnách a agresivních změnách v jejich rozvrhu," Kertscher řekl Kallman z diskusí, které vedly k dohodě na dva roky.

"To bylo součástí toho, že jsme dostali závod, že?"

"Cítili jsme, že jsme udělali to nejlepší, co jsme mohli, předvedli jsme nejlepší možný závod, jaký jsme mohli," dodal Kertscher. „Zkušenost Road America jsme dodávali dva roky a nemáme se za co stydět. Je to mimo naši kontrolu."

Kertscher řekl Kallmanovi, že trať je zaměřena na budoucnost.

„V anketě jsme se zeptali našich fanoušků a více než 75 % respondentů uvedlo, že by akci stále podpořili, i kdyby Cup nebyl součástí sestavy,“ řekl Kertscher. "Myslím si, že našim fanouškům dlužíme povinnost něco dodat."

Přivést závod NASCAR na trať je velký problém; přináší pohárový závod nejvyšší úrovně ještě větší věc. Nejen pro trať, ale i pro okolí. Vstupenky, úlevy, hotely, půjčovny aut, to vše přispívá k mnohamilionové podpoře místní ekonomiky. Měřeno za několik let a může jít do miliard.

Pro Road America je velká část těchto příjmů po dvou letech pryč. Pro Kennedyho a NASCAR, část 150 mil udržuje Chicago na trhu Středozápadu, kam se snažili infiltrovat pohárovým závodem na Road America, ale je to trh, který NASCAR nechce zaplavit.

"Je důležité, abychom se nepřesytili," řekl Kennedy. "Neřeknu, že to je důraz na rozhodnutí." Do tohoto rozhodnutí vstoupila řada věcí. Ale určitě, opravdu si vážíme všeho, co tam nahoře udělali, a určitě s nimi budeme v kontaktu.“

NASCAR se v posledních několika letech věnuje hazardním hrám a podle většiny účtů byl velmi úspěšný. Ale v některých ohledech se zdá, že si mohli hrát s domácími penězi. Pokud by se Chicago ukázalo jako krach, jedna karta chybí do plné postupky, možná bude muset otočit. NASCAR by se mohl ještě jednou obrátit na „Národní park rychlosti“, aby se dostal zpět na trh na Středozápadě. Pokud se tak stane, neměli by být překvapeni, když si Road America dvakrát rozmyslí, že přivede zpět pohárový závod. Nakonec se zdálo, že byli opuštěni téměř předtím, než líbánky vůbec začaly.