Maroko vůbec první africký tým v posledních čtyřech po výhře 1:0 proti Portugalsku

Maroko se bránilo a pak ještě bránilo. Se dvěma nahromaděnými lajnami před svým brankářem Yassinem Bounouem se Maročané opět spokojili s tím, že absorbovali tlak, ale když se dostali do brejku, udělali to se závratnou rychlostí, což v závěrečné třetině často způsobilo velké nebezpečí. Byl to plán, který přinesl úspěch proti Španělsku a udělal to znovu proti Portugalsku, když ve 42. minutě zahrál Youssef En-Nesryi vítěznou hlavičku, gól, který poslal stadion Al Thumama, marocká města, oblast Maghrebu a arabský svět do konfliktu. šílenství.

Především, i když vezmeme v úvahu marockou amazighskou a arabskou kulturu, to bylo vítězství Afriky. Kontinent má poprvé v historii zástupce v posledních čtyřech mistrovství světa. Žádný tým z Afriky nikdy nepřekročil posledních osm turnajů. V roce 2010 Luis Suarez a Uruguay zlomili srdce Ghaně z penalty. Senegal dosáhl čtvrtfinále v roce 2002, dvanáct let poté, co Anglie ve stejné fázi vyřadila Kamerun z mistrovství světa v roce 1990.

Ale tady jen málo pozorovatelů dalo Maroku šanci po jeho bouřlivém hromadění odvolávání hlavního trenéra Vahida Halilhodzice a těžkém losování v prvním kole. Přesto proti Chorvatsku, Belgii, Kanadě a Španělsku dokázali Severoafričané, jak impozantní stranu mají. Maroko mělo nejlepší defenzivní bilanci na Světovém poháru. Odchod Romaina Saisse však znamenal, že tři z marockých obránců první volby byli v tomto zápase mimo. Jak dlouho ještě mohlo Maroko odolávat? Ve zběsilém druhém poločase se Portugalsko utábořilo na polovině Maroka a Cristiano Ronaldo se vrátil na stranu jako náhradník. Nakonec se zdálo, že Fernando Santos neměl jinou možnost, než se obrátit na svého hvězdného hráče.

Tlak na marockou zadní voj byl neúprosný. Dalším hráčem, který odkulhal, byl Hakim Ziyech. Maroko bylo fyzicky vyčerpané. Vydrží tým trenéra Walida Regraguiho ještě 12 minut? Ještě se to nezlomilo. Joao Felix vyrazil chraptivou střelu, kterou vyrovnal skvělý zákrok jednou rukou Bounou. Portugalsko poté požadovalo penaltu proti Jawadu El-Yamiqovi. Evropané se stále odpojovali a Maroko se stále vytrvale bránilo.

Náhradník Walid Cheddira byl vyloučen, dostal dvakrát v rychlém sledu zamluvenou kartu. Bylo přidáno osm minut – osm minut dělilo Maroko od historie mistrovství světa. Jeho obrana se pohybovala jednotně, kryla, klouzala, potýkala se a frustrovala Portugalsko. Na dotykové lince Santosův výraz prozrazoval paniku. A pak, když byly nohy unavené, nervy podlomené a těla utíkala naprázdno, zapískal rozhodčí Facundo Tello závěrečný hvizd. Ronaldo v slzách odpochodoval do šatny, ale na tom nezáleželo. S téměř nadlidským úsilím zvítězilo Maroko. Rezonovala ta odolnost, statečnost a pospolitost. Kontinent měl nyní své vlastní hrdiny.