Manchester United podal v derby tvrdou dávku reality

"Chceme deset"

Bylo to bezprostředně poté, co Manchester City vstřelil šestý gól na cestě k nedělní výhře 6:3 nad Manchesterem United na stadionu Etihad, kdy jejich fanoušci začali skandovat, že chtějí dvojciferná čísla.

Ti samí fanoušci City se brzy otočili na hřišti zády, dali si ruce kolem ramen a skákali nahoru a dolů, aby udělali „Poznaň“, oslavu, kterou předvádějí během nezapomenutelných vítězství, a aby ponížili své poražené soupeře.

Pro Manchester United to bylo trapné odpoledne plné příšerně trapných a nepříjemných momentů celé sezóny.

Pro mnoho jejich cestujících fanoušků to bylo příliš, někteří z nich opustili stadion už v poločase, kdy prohrávali 4:0, a do závěrečného hvizdu byl venkovní konec méně než z poloviny plný. Bylo to prostě příliš bolestivé se na to dívat.

Pro United to tak nemělo být. Do hry vstoupili povzbuzeni opatrným optimismem poté, co vyhráli své předchozí čtyři zápasy Premier League, ale nakonec jim úřadující šampioni dodali tvrdou dávku reality.

United se mohou cítit zarmouceně, že poté, co na začátku září porazili Arsenal 3:1, ztratili dynamiku své krátké vítězné série odložením svých dalších dvou zápasů Premier League po smrti královny Alžběty II.

Znamenalo to, že United nehráli zápas Premier League téměř měsíc a ukázalo se to v prvních deseti minutách, že zcela ovládli City.

Od začátku se City hemžilo po celém United, prosekalo se jimi s alarmující lehkostí a po osmi minutách se ujalo vedení 1:0 přes Phila Fodena. V prvních deseti minutách měli City čtyři střely na branku a už mohli vyhrát.

I když byli City dobří, United byli strašní a v nebezpečných oblastech dávali míč levně. Vypadali nervózně a nebyli schopni zvládnout ani základy.

Od 23rd minutě oba krajní obránci United Diogo Dalot a Tyrell Malacia dostali žlutou kartu po faulech, které ukázaly, že se nedokázali vyrovnat s rychlostí a přímostí nelítostných útoků City.

Ale obrana United byla vystavena nedostatku jakéhokoli rozeznatelného středového pole před sebou a znovu a znovu byli útočící hráči City schopni projíždět středem hřiště bez nepříjemností spojených se zákrokem nebo dokonce pronásledováním.

Doposud nejlepší hráč United v této sezóně Raphael Varane si po 33 minutách poranil kotník, a když byl mimo hřiště a byl ošetřován, Erling Haaland skóroval z rohu. Francouz musel být brzy vystřídán a do poločasu City vedlo 4:0.

Sezóna Premier League je pro United jen osm zápasů stará, ale je to již podruhé, co v poločase prohrávali o čtyři branky poté, co byli na stejné pozici v srpnovém Brentfordu.

Při té příležitosti se United pokorně vzdali svému osudu v západním Londýně, ale zde se jim podařilo svést nějaký boj a stáhli branku od Antonyho. Přijde mi to jako malá útěcha, že to byl dobrý zásah, pohodlně nejlepší ze hry.

Poté, co City zvýšilo své vedení na 6-1 a Haaland a Foden si pomohli každý hattrickem, United vstřelili ještě dvakrát přes Anthonyho Martiala, který nastoupil jako náhradník po 59 minutách za neúčinného Marcuse Rashforda.

Pro United to byla opět mizivá útěcha, protože v té době se City už bavilo a uvolnilo se, ale skóre to udělalo o něco slušnější a posílilo to Martialovo osobní sebevědomí po výpadku se zraněním.

Televizní kamery neustále točily na bývalého manažera United Sira Alexe Fergusona, který seděl v režisérské lóži a ukazoval jeho tvář vyrytou bolestí a utrpením.

Dole pod ním současný manažer United Erik ten Hag vrhl sklíčenou postavu a poté sváděl porážku na svůj tým, který hrál bez skutečné víry.

"Je to docela jednoduché, je to nedostatek víry," řekl. „Když si na hřišti nevěříte, nemůžete vyhrávat zápasy, to je nepřijatelné. Jsme nedisciplinovaní v dodržování pravidel a vy dostanete ránu, to se dnes stalo.

„Pro mě to bylo překvapení. Nebyli jsme na přední noze, nebyli jsme odvážní na míči a měli jsme prostor ke hře, ale nebyli jsme dostatečně odvážní. Všechna čest City, ale s City to nemá nic společného, ​​náš výkon nebyl dobrý. Souviselo to s vírou jako jednotlivců i jako tým.“

Tato porážka nebyla tak šokující jako prohra 4:0 s Brentfordem, protože od té doby Ten Hag dokázal, že může v anglickém fotbalu prosperovat díky čtyřem výhrám, včetně Liverpoolu a Arsenalu.

Tato porážka přišla proti City, kteří mají šest let na svém projektu s Pepem Guardiolou, zatímco United jsou jen tři měsíce na svém vlastním projektu s Ten Hag.

Nizozemec by se z této porážky hodně poučil, i když by ho většina z toho nepotěšila, ale jeho bezprostředním úkolem je nyní vštípit trochu větší víry svým hráčům, než se příští neděli utkají s Evertonem v Goodison Parku.