Inter Milán je rád, že je zpět Romelu Lukaku, a bude ho potřebovat

Uvnitř San Sira vládla párty atmosféra, ale bylo tu něco, co fanouškům Interu chybělo, něco, co už nějakou dobu nezažili a po čem toužili.

Inter vedl v Lize mistrů 3:0 proti Viktorii Plzeň a postoupil do osmifinále v soutěži již druhý rok za sebou a vyřadil Barcelonu z velmi obtížné skupiny.

Bayern Mnichov vyrazil kupředu a většina měla pocit, že to bylo mezi Interem a Barcou, aby viděli, kdo to spolu s Němci zvládne. Nakonec Inter překonal Katalánce v jejich vzájemných zápasech, když vyhrál v Miláně, než odehrál klasickou remízu 3:3 na Camp Nou, kterou měl Inter skutečně vyhrát.

Ta remíza znamenala, že k postupu jim stačila jen výhra proti českým mistrům.

Góly Henrikha Mkhitaryana a vzpruha Edina Dzeka uložily zápas do 66.th minutě, odtud ta karnevalová atmosféra ve vyprodaném Giuseppe Meazze.

Na začátku druhé půle byl slyšet potlesk, když Romelu Lukaku běžel po postranní čáře, aby se zahřál. Belgický útočník nehrál za Inter od konce srpna, kdy utrpěl zranění stehenní šlachy, které ho vyřadilo na větší část dvou měsíců.

Lukaku byl loni v létě velkou posilou Interu a přivedl 29letého útočníka zpět po jeho jediné sezóně v Londýně. I když se jedná pouze o smlouvu o zapůjčení, skutečnost, že se vrátil, kromě toho, že si Inter ponechal všechny své top hvězdy, znamenala tlak na Simone Inzaghi, aby splnil.

Přesto Lukakuovo rané zranění na nějakou dobu zkazilo dobrý pocit kolem Interu a jejich forma na začátku sezóny byla nerovnoměrná. Přísná obrana, která v posledních dvou sezónách nedávala moc gólů, se v téhle rozpadla.

Lautaro Martinez, Lukakuův partner ve zločinu během vítězství ve Scudetto 2020/21, prošel dalším ze svých neplodných kouzel před brankou, přičemž Argentinec nenašel v září a říjnu zadní branku po osm zápasů.

Bylo to Džeko, kdo posbíral gólovou zátěž Interu při absenci Lukakua a Martineze, přičemž bosenský skóroval šestkrát během prvních dvou měsíců. Džeko, který byl přiveden jako náhrada za Lukakua před dvěma léty, ale poté byl ve světle jeho comebacku považován za jeho náhradníka, byl jedním z nejlepších hráčů Interu.

Takže jak minuty na San Siru ubíhaly, fanoušci Interu chtěli vidět Lukakua. Přesto je nechal čekat Inzaghi, který ho nakonec přivedl, když zbývalo pouhých 10 minut. Lukakuův vztah s ultras není úplně vyřešený, ale když vstoupil na hřiště, dostalo se mu vřelého přijetí.

Lukaku zoufale toužil po gólu a netrvalo mu dlouho, než našel síť, i když na hodinách zbývalo minimum času. Když se Plzeň utábořila na hranici vlastního území, Nicolo Barella se zmocnil míče a napálil ho do nohou Lukakua, který byl na okraji vápna a zády k brance.

Lukaku se otočil v poli a přihrál Joaquinu Correovi, který viděl, kam Lukaku jde, a počkal, až bude ten správný okamžik, aby ho proklouzl. Lukaku se prodral linií plzeňské obrany a poprvé vypálil střelu, která letěla do spodního rohu. Lukaku měl svůj cíl a noční práce byla dokončena.

Lukaku a fanoušci Interu dostali to, pro co přišli: tři body, kvalifikaci a návrat svého hvězdného útočníka.

Lukakuův návrat bude pro Inter masivním bonusem a navzdory formě Dzeka nabízí Lukaku větší hrozbu vzadu, přestože je Dzeko technicky lepší.

Navíc Lukakuův návrat nemohl být lépe načasován, na obzoru je Derby d'Italia. Inter začal sezónu jako jeden z favoritů na vítězství ve Scudetto, ale letmý start Neapole, kromě pomalého Interu, znamená, že Inzaghiho tým má co dělat.

Před přestávkou na mistrovství světa je navíc čeká těžký zápas venku v Bergamu s Atalantou. Pokud by vyhráli všechny tři zbývající zápasy v Serii A, mohli by být stále v boji o titul, s Neapolí je aktuálně osm bodů a vypadá nezastavitelně.

Ale prozatím je Lukaku zpět a Inter má v roce 2023 fotbalovou Ligu mistrů.