Hlavní trenéři by se měli připravit na delší dobu zranění na mistrovství světa

Když se po 90 minutách objevila tabule čtvrtého rozhodčího v úvodním utkání mistrovství světa Anglie proti Íránu, mnoho fanoušků bylo překvapeno, když se na ní objevilo číslo deset.

Druhý poločas byl relativně bez přestávek, ale to nezabránilo tomu, aby se nakonec odehrálo 14 minut zranění.

Velké množství času navíc v prvním poločase při výhře Anglie 6:2 bylo více očekáváno po zranění hlavy íránského brankáře Alirezy Beiranvanda. Spíše než šest nebo sedm minut však bylo 15 minut přestávky v prvním poločase.

Celkem Anglie vs Írán viděl 29 minut prodloužení kvůli pozdním gólům v obou poločasech.

To byl dosavadní trend tohoto mistrovství světa, kdy Nizozemsko a Senegal hrály ve druhém poločase jedenáctiminutovou přestávku a USA hrály podobný počet ve druhém poločase svého zápasu proti Walesu.

První čtyři zápasy mistrovství světa v Kataru v roce 2022 zaznamenaly v průměru 17.5 minuty přestávky.

Je to trend, který bude pravděpodobně pokračovat. šéf rozhodčích FIFAPierluigi Collina již dříve řekl, že FIFA se bude snažit přesněji monitorovat přerušení hry.

Některá pozitiva bude mít pečlivé zastavení hodin utkání. Mělo by to snížit množství plýtvání časem, které některé týmy dělají, když se drží remízy nebo úzkého vedení.

Týmy mohou často ztrácet čas během hry a pak uvidí, že se na tabuli čtvrtého rozhodčího objeví něco jako tři nebo čtyři minuty. Ale s každým zastavením, které se nyní přidává do hry, je méně pravděpodobné, že týmy získají výhodu plýtváním času.

Na druhou stranu, bude-li tento trend velkého množství odstávek pokračovat, budou fotbalové zápasy efektivně delší než dříve.

Pokud měl běžný zápas v prvním poločase přibližně jednu nebo dvě minuty času pro zranění a ve druhém poločase tři nebo čtyři minuty, pak by se další přestávka udělená na mistrovství světa mohla v součtu pohybovat zhruba o polovinu utkání do konce 16. kola.

Tento extra fotbal by mohl hráče více unavit a vést k většímu počtu chyb v pozdních zápasech, kdy únava začíná ovlivňovat úroveň koncentrace.

Hlavní trenéři budou potřebovat plán, jak se s tím vypořádat.

Nejprve se mohli pokusit předejít únavě používáním všech pěti střídání během her.

Doposud pouze Anglie, Írán a USA využily všech pět střídání (Írán jich použil šest kvůli pravidlu o otřesu mozku) a hlavní trenér Anglie Gareth Southgate stihl všechny změny provést do 76. minuty a dal svým útočícím hráčům odpočinek. před zápasem s USA.

Pokud výsledky půjdou podle plánu, možnost rotace jejich týmu pro poslední kolo skupinových her by mohla některým hlavním trenérům poskytnout výhodu později na turnaji.

Týmy s velkou hloubkou kádru by mohly těžit také z toho, že další odstávka znamená, že náhradníci nebo záložní hráči stráví na hřišti více času, než by mohli udělat jinak, takže kvalita těchto hráčů bude mít pravděpodobnější vliv na zápasy.

Udržet se na úzkých vedeních by mohlo být obtížnější, protože k inkasování gólu stačí jedna chyba v koncentraci.

Trest Mehdiho Taremího ve 102. minutě pro Írán proti Anglii byl správný poslední vstřelený gól na mistrovství světa mimo prodloužení nebo penaltové rozstřely. Tento gól připomene Garethovi Southgateovi nebezpečí vypnutí na jediný okamžik, ale vzhledem k tomu, že hráči častěji pocítí následky únavy, budou se trenéři muset podívat na to, jak mohou udržet své strany soustředěné na konci zápasu.

Tato dodatečná přestávka může povzbudit některé týmy k tomu, aby se snažily o druhý gól, aby ukončily zápasy, než aby se snažily držet jednogólový náskok o deset minut déle, než jsou zvyklé. Stejně tak některé taktiky, jako je neustálý tlak na soupeře, mohou hráče rychle unavit a hlavní trenéři možná budou muset přehodnotit, jak takovou taktiku používají.

Zdá se, že každé mistrovství světa přináší podivnost nebo změnu pravidel, kterou musí hlavní trenéři zohlednit. Na Rusku 2018 použití videoasistentů rozhodčího znamenalo, že týmy už nemohly tak snadno uniknout „měkkým“ faulům v pokutovém území. Na Kataru 2022 se zdá být jedinečnou výzvou, kterou pravidla FIFA vrhla na hlavní trenéry, tato změna v měření času.

Trenéři, kteří se dokážou přizpůsobit a připravit své hráče nejlépe na dlouhé přestávky, by si mohli dát malou výhodu nad svými soupeři.