Gareth Bale a Spojené státy se stanou známějšími po rozvaze mistrovství světa ve Walesu

Spojené státy stále více poznávají hvězdnou kvalitu Garetha Balea. Třiatřicetiletá velšská fotbalová legenda se nyní prosadila na největší scéně ze všech, když jeho gól ve druhém poločase zajistil Walesu nerozhodný výsledek v úvodním zápase Světového poháru proti USMNT.

Jeho nejnovější příspěvek pro jeho národní tým přichází jen několik měsíců poté, co se přestěhoval do Los Angeles, aby hrál za tým Major League Soccer LAFC, kterému nedávno pomohl vyhrát šampionát MLS.

Bale je globální, pokud už nebyl. Stejně jako mnoho legend evropského fotbalu před ním, i on vidí konec svých herních dnů v Severní Americe. Nalosování jeho waleského týmu do stejné skupiny jako Spojené státy na mistrovství světa jen zvýší jeho profil v regionu.

A i když se zápas mezi dvěma národy již odehrál, Baleovy výkony v následujících zápasech proti ostatním týmům ve skupině, Anglii a Íránu, by stále mohly ovlivnit šance USMNT na kvalifikaci do vyřazovací fáze.

Anglie překonala Írán přesvědčivou výhrou 6:2 v dalším úvodním zápase skupiny B. Tým Garetha Southgatea bude favorit na první místo v uvedené skupině, ale v Bale má Wales hráče, který dokáže vytvořit okamžik nebo okamžiky, aby porazil jakýkoli tým.

V prvním poločase proti Spojeným státům byl však relativně tichý. Ze dvou hráčů, kteří nastoupili do útoku, se hlavní trenér Walesu Robert Page rozhodl, že o poločase ustoupí Daniel James, když změnil svůj přístup a postavil se na metu 6 stop-5 Keiffera Moorea.

Při samotném zásahu v první polovině to mohl být stejně snadno Bale, kdo udělal cestu tyčícímu se útočníkovi. Mezi nimi měli dva velšští útočníci v prvním poločase pouze 31 doteků – James 15 a Bale 16.

Ale přítomnost Balea na hřišti nabízí potenciál. Potenciální moment ve hře od hráče, který během své kariéry nashromáždil sbírku trofejí, mnohé z nich díky své vlastní individuální zdatnosti v klíčových okamžicích.

Naposledy to předvedl v LAFC, když jim pomohl vyhrát pohár MLS díky vyrovnávací brance, která zamířila domů hluboko do nadstavby v prodloužení proti Philadelphii Union. Strana LA vyhrála penaltový rozstřel.

Překvapivé bylo snad jen to, že v tom rozstřelu nedostal penaltu. LAFC vyhrál během čtyř kopů, takže možná Bale přišel o obvykle důležitý pátý.

V tomto střetnutí Světového poháru však musel trestat.

Baleův příchod do MLS dříve v roce 2022 dodal hře další rozměr. Byl jedním z pouhých dvou hráčů v základní sestavě, kteří hráli svůj klubový fotbal v domácí lize USA, druhým byl obránce USMNT Walker Zimmerman.

Pár Zimmermana a Tima Reama – který hraje svůj klubový fotbal v Anglii za klub Premier League Fulham – může mít spolu s jejich trenérem Greggem Berhalterem zásluhu na neefektivitě Walesu v prvním poločase.

Rychlost Jamese nebyla problémem, přestože USA občas operovaly s vysokou obrannou linií. Bylo to způsobeno očekáváním páru středových obránců, ale také schopností USA rozbít věci ve středu zálohy, i když to znamenalo, že občas rozdali faul nebo vybrali zvláštní žlutou kartu.

Tim Weah zajistil Spojeným státům vedení v prvním poločase vynikajícím zakončením stejně dobrým přesilovým míčem Christiana Pulisice, ale oba hráči MLS se ve druhém poločase střetli, přičemž Zimmerman srazil Balea v oblasti a propustil penaltu.

Kolem hráčů, kteří vyhráli penaltu, občas panuje znepokojení, ale nebylo pochyb o tom, kdo převezme odpovědnost za Wales.

Americký brankář Matt Turner se vrhl správným směrem a dokonce se dostal k míči, ale to jen dále demonstrovalo, jak silný a přesvědčivý byl přímý kop od Balea, když raketově vystřelil do zadní části sítě.

Wales měl zvláštní příležitostnou šanci ve druhém poločase stejně jako Spojené státy v prvním. V neposlední řadě, když Bale měl míč kolem půlící čáry s Turnerem mimo jeho branku, ale byl faulován Kellynem Acostou, než se mohl pokusit najít prázdnou branku. Remíza byla nakonec spravedlivým výsledkem mezi dvěma vyrovnanými týmy.

Pro Balea to bylo jako obvykle. Na jeho poměry to byla relativně jednotvárná hra, ale on bude tváří všech zpráv o této hře po celém světě.

Zejména v jeho novém domově v klubovém fotbale, ve Spojených státech, které poslouží pouze ke zvýšení již tak vysokého profilu této stále známější fotbalové hvězdy.