Bývalý hvězdný běžec Notre Dame Yared Nuguse překonal americký rekord v halových mílích, Just Shy Of World Mark

Před sobotou Yared Nuguse nikdy nezávodil na slavné halové dráze Millrose Games v New Yorku. Ale neprojevil nervy na markýzovém setkání, které vysílala televize NBC. Místo toho běžel nejlepší závod svého života.

Se svými rodiči a sestrou v davu Nuguse vyhrál míli v americkém rekordu 3:47.38, čímž pokořil starou hranici 3:49.89, kterou zajel Bernard Lagat v roce 2005. Byl to druhý nejrychlejší čas na míli v hale vůbec, jen za světový rekord 3:47.01, který zaběhl Yomif Kejelcha z Etiopie v roce 2019.

Výkon přišel dva týdny poté, co Nuguse zaběhl 7:28.24 na 3,000 metrů na mítinku v Bostonu, čímž překonal americký rekord Galena Ruppa, který platil 10 let.

Po sobotním závodě byl Nuguse dotázán, který rekord si váží více.

"Určitě 3:47," řekl. „Vždycky miluji míli víc. 3k jsou zábavné, ale míle, 1,5000, jsou rozhodně tam, kde mám srdce.“

Nuguse, kterému bylo v červnu 24 let, byl hvězdným běžcem v Notre Dame a vyhrál několik národních titulů. Skončil také třetí v běhu na 1,500 2021 metrů na olympijských zkouškách v USA v červnu XNUMX, čímž si zajistil místo na olympijských hrách. Ale o několik týdnů později Nuguse utrpěl zranění kvadricepsu, což ho přinutilo vynechat olympijské hry.

Místo toho, aby se stal profesionálem, Nuguse se vrátil do Notre Dame a vytvořil rekord NCAA na 3,000 metrů v hale. Přesto Nuguse řekl, že nebyl spokojen se svým posledním vysokoškolským rokem.

V červnu 2022 se Nuguse připojil k On Athletics Club, profesionálnímu týmu se sídlem v Boulderu, Colorado. Od té doby trénoval pod hlavním trenérem On Dathanem Ritzenheinem, bývalým americkým rekordmanem v běhu na 5,000 metrů. Mezi jeho týmové kolegy patří špičkoví běžci jako Mario Garcia Romo ze Španělska a Ollie Hoare z Austrálie, oba v sobotu závodili na míli.

"Ve skutečnosti jsem nedokončil žádný z cílů, které jsem opravdu chtěl (od olympijských zkoušek)," řekl Nuguse. "Když jsem přišel letos v létě a letos na podzim a vstoupil jsem do profesionálního životního stylu, byl jsem opravdu nadšený, že se tam vrátím a budu tím, kým vím, že jsem... Myslím, že to byl zatím skvělý přechod."

Nuguse řekl, že plánuje znovu běhat na 1,500 metrů na mítinku v Madridu ve Španělsku 22. února, což bude jeho poslední halový závod v této sezóně. To mu dá nějaký čas, aby si sobotní výkon alespoň teoreticky liboval.