Emily Sisson mluví o přechodu z olympijské dráhy do maratonu

Pro běžecké zaryté je všeobecně známá pro svou zdatnost na olympijské dráze a pro její výkony v soutěžích na 5000 a 10,000 XNUMX m. Ale pro Emily Sisson byl běh na dlouhé tratě vždy středem jejích vášní.

"Vždy jsem si myslel, že přejdu ze závodu na 5000 metrů a půjdu na delší vzdálenosti," řekl Sisson tento týden, když se připravoval na maraton v Chicagu, který se koná 9. října.

Sisson, olympionička a závodnice týmu USA na olympijských hrách v Tokiu, je také americkým rekordmanem v půlmaratonu a také profesionální běžkyní na plný úvazek s New Balance.

Její dlouhý seznam vrcholů kariéry také zahrnuje její ocenění jako dvojnásobná šampionka USA na Track & Field a dva národní vysokoškolské tituly v roce 2015, jako šampionka NCAA v halových i venkovních závodech na 5000 m. Sisson je i dnes vnitřním rekordmanem NCAA na 5000 m. V květnu 2022 také překonala americký ženský půlmaratonský rekord na One America 500Festival Mini-Marathon v Indianapolis, Indiana, časem 1:07:11.

Na olympijských hrách v Tokiu, které byly kvůli epidemii Covid-19 odloženy o celý rok, Sisson skončil jako nejlepší Američan (10. místo) v

10,000 31 m, poté, co vyhrál tuto událost na US Olympic Track and Field Trials. V čase 03.82:17 na Trials Sisson překonala 2004 let starý rekord Trials, který stanovila Deena Kastor v roce 2019. V roce 2 zaběhla vůbec nejrychlejší americký maratonský debut na trati způsobilé pro rekord (23:08:XNUMX ).

Tuto neděli poběží Sisson Chicagský maraton. Tento týden jsem se s ní spojil, abych se jí zeptal na její přechod zpět k běhu na delší tratě a její režim jako atletka maratonu.

Andy Frye: Celý život jsi běhal. Na jaké úspěchy jsi nejpyšnější a jaké závody tě nejvíc drží?

Emily Sisson: Řekla bych, že vítězství na olympijských hrách v USA na 10,000 XNUMX m loni v létě je mým nejpyšnějším okamžikem. Soutěžit na samotné olympiádě bylo neuvěřitelné, i když se moje rodina nemohla zúčastnit s omezením COVID.

AF: Byl jste také dvojnásobným šampionem NCAA, s úspěchem zejména na 5000 metrů. Co jste udělal pro přechod na delší vzdálenosti?

Sisson: Můj současný profesionální trenér Ray Treacy byl naštěstí také mým vysokoškolským trenérem a věděl, jak po mnoho let můj trénink mírně upravit, abych mohl trénovat na 10,000 XNUMX m, půlmaraton a maraton.

Neobnášelo to mnoho změn, jen neustálé zvyšování počtu najetých kilometrů v průběhu sezóny a zvyšování délky tréninků, dlouhých běhů a tak dále.

AF: Lidé se věnují maratonu v každém věku. Ale jaké přípravy a trénink přidávají běžci, když dosáhnou věku 30 let?

Sisson: Jak jsem stárla, opravdu jsem si užívala a těžila z toho, že jsem k běhu přidala i silovou rutinu. Také jsem zjistil, že začlenění odpočinku do rutiny bylo také zásadní.

Dobře spát, dobře natankovat produkty UCAN – před a po běhání, abych si udržel energetickou hladinu bez cukru – a starat se o sebe je tak důležité pro boj s fyzickým stresem při tréninku.

AF: Když se připravujete na maraton v Chicagu (a na New York, pokud ho běžíte), jaké dovednosti a zkušenosti využíváte ve svůj prospěch v den závodu?

Sisson: Jak jsem získal více zkušeností ve sportu, dokázal jsem tyto velké závodní dny zvládnout s větší jistotou a klidem, než když jsem byl mladší. Jednoduše si opakuji, že jsem udělal maximum, a jediné, co musím udělat, je vydat ze sebe všechno.