První góly ve finále Světového poháru by mohly být spíše prokletím než požehnáním

Vzhledem k tomu, že se mistrovství světa v Kataru 2022 dostává do vyřazovací fáze, bodovat jako první je důležitější než kdy jindy. Výzkum zjistil, že vstřelení úvodního gólu dává týmům více než 80% šanci na vítězství ve vyřazovacích zápasech Světového poháru, s jednou obrovskou výjimkou.

Když Kieran Trippier skóroval z přímého kopu v 5. minutě v semifinále mistrovství světa proti Chorvatsku v roce 2018, fanoušci Anglie si mohli myslet, že jsou jednou nohou ve finále.

A o několik let později v roce 2021 měl Angličan Luke Shaw míč v síti ve finále UEFA Euro 2020, ještě než se někteří fanoušci vůbec dostali na svá místa.

Ale v obou těchto případech byla Anglie na straně poražených.

Někdo by tomu mohl říkat „typická Anglie“, ale ve skutečnosti může být skórování velmi brzy v klíčových hrách někdy spíše prokletím než požehnáním.

To platí zejména o finále mistrovství světa.

Švédská firma Spiideo zabývající se řešením sportovních videí, která spolupracuje se španělským a chorvatským národním týmem, se spojila s expertem na statistiky z Oxfordské univerzity Matthewem Pennem, aby prozkoumali, jak čas úvodního gólu ovlivňuje šance týmů na vítězství.

Zjistili, že první skórování ve vyřazovacím zápase Světového poháru dává týmu 82% šanci vyhrát zápas. Při pohledu na časy prvních gólů data ukázala, že vstřelení úvodní branky mezi 75. a 90. minutou dává 97% šanci na výhru. Pokud padne úvodní gól v prvních 15 minutách hry, šance na vítězství klesne na 77 %, protože soupeř má více času na návrat do hry.

To naznačuje, že nepřekvapivě první bodování dává týmům nejlepší šanci vyhrát vyřazovací zápas Světového poháru.

Ale pokud jde o skutečné finále mistrovství světa, velmi brzké góly obvykle nevedou k vítězství.

Penn říká, že z osmi finále mistrovství světa, kde byl úvodní gól vstřelen v prvních 15 minutách, šest z osmi týmů, které skórovaly jako první, zápas prohrálo.

Naposledy se to stalo v roce 2006, kdy Zinedine Zidane dostal Francii do vedení z penalty v sedmé minutě, než Marco Materazzi v 19 minutách vyrovnal. Itálie vyhrála finále na pokutové kopy.

Strana, která nakonec prohrála, se také ujala vedení v prvních 15 minutách finále na světových pohárech v letech 1974, 1962, 1958 a 1954 a také v roce 1966, kdy západní Německo skórovalo ve 12. minutě, než se Anglie vrátila a vyhrála 4- 2 v prodloužení.

Penn říká, že „to naznačuje, že vstřelit brzký gól nemusí být ve finále mistrovství světa tak výhodné“ a že může být dokonce „psychicky nevýhodné“.

V mnoha z těchto finále se týmu, který inkasoval úvodní gól, podařilo rychle vyrovnat. Anglie byla na stejné úrovni po 18 minutách v roce 1966 a časný náskok Nizozemska v roce 1974 byl zrušen západním Německem po 25 minutách. V roce 1954 se Maďarsku po osmi minutách ve skutečnosti podařilo vést 2:0, pouze Západní Německo vyrovnalo skóre po 18 minutách a nakonec vyhrálo 3:2.

VP pro produkt ve Spiideo Fredrik Ademar říká, že brzké skórování „může často skončit vyvoláním většího tlaku a posunutím dynamiky her“, a že ačkoliv z hlediska pravděpodobnosti zvyšuje vaše šance na výhru, týmy „musí být oba takticky. a mentálně připraveni na tyto okamžiky“, abychom zajistili, že se brzký náskok promění ve vítězství.