Cincinnati Bengals hrají v neděli 4. zápas o titul AFC a hledí na první vítězství v Super Bowlu

Cincinnati Bengals jsou v neobvyklé situaci.

V neděli se tým utká s Kansas City Chiefs již druhý rok v řadě ve hře AFC Championship. Je to teprve počtvrté v historii franšízy, kdy Bengals hrají ve hře o titul konference. Předchozí tři vystoupení v tomto kole vyhráli a postoupili do Super Bowlu, kde pokaždé prohráli.

Přesto, po hodně z historie franšízy, Bengals patřili mezi nejméně úspěšné franšízy ligy.

Až do loňského ledna nevyhráli zápas play off za 31 let, ztrácející sedm zápasů s divokou kartou během tohoto období, včetně pěti v řadě od roku 2011 do roku 2015. A kromě tří sezón, ve kterých se objevili v Super Bowlu, mají pouze jedno vítězství v play off. To se stalo 6. ledna 1991, když Bengals porazili Houston Oilers 41:14 ve hře s divokou kartou, když quarterback Boomer Esiason hodil dvě přistání a běžel pro další.

Příští týden prohráli 20:10 s Los Angeles Raiders, což byl začátek sucha o vítězství v play off, které neskončilo dříve než 15. ledna 2022.

Nyní, s quarterbackem Joem Burrowem u kormidla, hrají Bengals poprvé v zápasech o titul AFC back-to-back. Cincinnati je proti Chiefs smolař a hraje v těžkém silničním prostředí, ale Bengals porazili Chiefs ve svých posledních třech zápasech, z nichž všechny rozhodly tři body, včetně vítězství 27:24 4. prosince v Cincinnati.

Zde je pohled na další tři vystoupení Bengals o titul AFC:

10. ledna 1981 – Bengals porazili San Diego Chargers 27:7 v Cincinnati

Bengals vstoupili do sezóny 1981 poté, co skončili poslední ve své divizi tři po sobě jdoucí sezóny. A do play off se dostali jen třikrát, pokaždé prohráli v prvním kole.

Přesto Cincinnati zažilo průlomovou sezónu, vedlo 12-4, vyhrálo AFC Central a zajistilo si nasazenou jedničku konference v play off. Bengals otevřeli posezónu 1-28 vítězství nad Buffalo Bills jako quarterback Ken Anderson hodil ve čtvrtém čtvrtletí vítězný touchdown na nováčka Cris Collinsworth, který je nyní hlavním herním analytikem NBC.

Následující víkend Bengals porazili Chargers o 20 bodů v čem bylo známý jako „mrazicí mísa“ kvůli chladným podmínkám: mírné byl -9 stupňů, zatímco vítr byl -59 stupňů. Anderson házel na dva touchdowny, zatímco obrana pod tlakem Chargers All-Pro quarterback Dan Fouts, který šel 15 z 28 na jeden touchdown a dvě interception a byl dvakrát vyhozen.

V Super Bowlu 24. ledna v Detroitu, Bengals ztracený, 26-21, do San Francisco 49ers, kteří vyhráli svůj první titul. Quarterback San Francisca Joe Montana byl jmenován nejužitečnějším hráčem hry poté, co šel 14-z-22 na 157 yardů a touchdown a spěchal pro další touchdown.

8. ledna 1989 – Bengals porazili Buffalo Bills 21:10 v Cincinnati

Bengals vyhráli svou divizi a vstoupili do play off jako jednička AFC s bilancí 1-12. Ony měl největší bodový rozdíl (119 bodů) v lize a průměr NFL-nejlepších 28 bodů na zápas.

Poté, co si Cincinnati vysloužilo rozloučení, otevřelo play-off na Silvestra proti Seattle Seahawks, šampionům AFC West. V poločase byli Bengals vpřed, 21-0, na tři rychlé touchdowny. Seahawks pak ve čtvrté čtvrtině zaznamenali dva touchdowny na 21:13 a dostali míč zpět, když zbývaly asi dvě minuty, ale neskórovali.

Zápas o titul AFC představoval dva nejlepší nasazené a odvetný zápas základní části, ve kterém Bengals porazili Bills 35:21 doma 27. listopadu. The Bengals vyhrál znovu v play-off, když běželi míč 50krát na 175 yardů a dva touchdowny a měli výhodu 39:29 až 20:31 v době držení míče. Zadák Bills Jim Kelly hodil tři zákroky a dokončil pouze 14 ze 30 přihrávek.

Super Bowl byl odvetou hry o sedm let dříve a měl stejný výsledek. Tentokrát vyhráli 49ers. 20-16, což vyvrcholilo 10yardovým touchdownem Montany pro Johna Taylora, do konce zbývalo 34 sekund. To bylo hodnoceno jako 21. nejlepší hra v historii NFL a byl lamačem srdcí pro Bengals, kteří byli vepředu, přestože Esiason dokončil pouze 11 z 25 přihrávek a hodil interception.

30. ledna 2022 – Bengals porazili Chiefs 27:24 v prodloužení v Kansas City

Bengals byli jedním z překvapivých týmů loňského roku. Tři po sobě jdoucí roky skončili poslední v divizi a od roku 2015 se nedostali do play off.

Přesto Cincinnati vyhrálo tři ze svých posledních čtyř zápasů základní části, vyhrálo AFC North a vstoupilo do play off jako č. 4 nasazené. Ony vyhrál zápas o divokou kartu 26-19 nad Las Vegas Raiders, jejich první vítězství v play off od ledna 1991. Příští týden Bengals cestovali do Tennessee a poražený jednička nasazených titánů, 1-19, jako kicker Evan McPherson vstřelil 16yardový gól z pole, když čas vypršel.

Bengals znovu cestovali na zápas o titul AFC. Chiefs byli semenem č. 2 a favority, protože zápas o mistrovství konference odehráli čtvrtou sezónu za sebou.

V poločase vedli Chiefs 21:10, i když hra ještě zdaleka neskončila. Bengals nastříleli dalších 14 bodů, včetně 52yardového field goalu od McPhersona, který dal Cincinnati vedení 24-21 se zbývajícími více než šesti minutami.

Na další jízdě dokončil rozehrávač Chiefs Patrick Mahomes pět po sobě jdoucích přihrávek, včetně dvouyardového do těsného Travise Kelceho, který dal Kansas City první a gól na 5yardové čáře se zbývajícím 1:30. Ale na třetím sestupu od 9 yardové linie byl Mahomes vyhozen a padl, ale Kansas City se vzpamatovalo na 26 yardové linii.

Chiefs se poté obrátili na kickera Harrisona Butkera, který po vypršení času vstřelil 44 yardů, aby zápas poslal do prodloužení. Kansas City vyhrálo házení mincí a získalo první držení míče v prodloužení, ale Chiefs šli do třetice. Při dalším držení míče se znovu prosadil McPherson a vstřelil 31 yardů odeslání Bengals na svůj první Super Bowl po 33 letech.

Stejně jako Bengals v lednu 1989 Super Bowl se ujali druhého poločasu vedení. Cincinnati vedlo nad Los Angeles Rams 20:13 na branku McPhersona, když do konce třetí čtvrtiny zbývalo 10:15. Ale znovu neskórovali a ztracený, 23-20, když rozehrávač Rams Matthew Stafford hodil 1 yard touchdown pass na Coopera Kuppa za 1:25. Kupp měl osm chytů na 92 ​​yardů a dva touchdowny a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Super Bowlu.